BRACIA TOMIŃSCY urodzili się w rodzinie Kacpra /1862-1908/ i Pelagii z dom. Kłoś /1862-1931/, rodzice pobrali się w Nowym Kramsku w 1884.
Ich dzieci to: Bolesław, Franciszek, Jan, Władysław, Mieczysław, Maria, Władysław I, Bronisława, Stanisława, Walenty, Ludwik.
Dziadkowie - Michał i Regina Bedła oraz Wojciech i Marianna z dom. Fabiś
BOLESŁAW TOMIŃSKI - urodził się 18 sierpnia 1888 roku w Przyprostyni, zmarł 3 maja 1933.
Żona Karolina Kubaś, dzieci Maria, Jadwiga, Stanisław, Pelagia i Zofia.
W POWSTANIU:
Cytat za:
Około północy powstańcy zaatakowali stację kolejową. Pod ogniem jeszcze zdezorientowanych Niemców, powstańcy pojedynczo:
" wpadali do poczekalni dworcowej - niestety, mało ich może się tutaj dorwać. Rozpoczyna się walka wewnątrz budynku. Powstaje ogromna bieganina, krzyki, ścisk i tłok (...) wszystkie przejścia zapchane są ludnością cywilną, która jechała z Berlina pociągiem wieczornym i której już do Poznania nie puszczono. W zbity tłum padają kule niemieckie, raniąc i zabijając bezbronnych (...) Do wnętrza budynku wpadają przez okna granaty ręczne. Powstańcy nie mogą utrzymać się w poczekalni. Opuszczają ją. Wycofują się między wagony. Rzucają się jeszcze raz do przodu - ogień nieprzyjacielski powstrzymuje ich (...)
(...)kilkakrotne ataki powstańców załamały się w ogniu niemieckich karabinów maszynowych. Tymczasem zabrakło amunicji do powstańczej broni maszynowej. Po dwóch godzinach walki E. Klemczakowi pozostało już tylko dać sygnał do odwrotu. Nie wszyscy zdołali się wycofać, kilku dostało się do niewoli, m. in. Bolesław Tomiński, Stanisław Szczeciński; natomiast Maksymilian Kobierzycki ze Zbąszynia i Jan Tobys z Przyprostyni, mimo że nie brali udziału w walkach, wysłani zostali do obozu jenieckiego. Na dworcu zbąszyńskim poległ powstaniec Antoni Kozak z Opalenicy, zginęło też kilku pasażerów - polaków, rany odniosło kilkunastu powstańców i pasażerów."
FRANCISZEK TOMIŃSKI urodził się 23 maja 1894 w Przyprostyni, nie jest znana data i miejsce zgonu, pochówek.
W POWSTANIU: jednostka: Front Zachodni
WŁADYSŁAW TOMIŃSKI urodził się 26 maj 1900 w Przyprostyni, nie jest znana data i miejsce zgonu, pochówek.
Żona Łucja Tomińska (z d. Stachuła)
Dzieci: Marianna Tomińska
Łucja Wośkowiak (z d. Tomińska)
Waleria Ciółko (z d. Tomińska)
W POWSTANIU: jednostka: Kompania Opalenicka, 7 Pułk Strzelców Wlkp.
status/stopień: szeregowiec, strzelec, podporucznik mianowany
odznaczenie: Wielkopolski Krzyż PowstańczyUchwała Rady Państwa nr: 05.26-0.673 z dnia 1972-05-26
Opis:
Ob. Władysław Tomyński wstąpił 6.1.1919 r. jako ochotnik do Kompanii Opalenickiej pod dowództwem Edmunda Klemczaka i brał udział w Powstaniu Wielkopolskim w walkach pod Zbąszyniem, Perzynami, Nową Wsią Zbąszyńską. Następnie został przydzielony do 7 Pułku Strzelców Wlkp. ( 61 p.p.)
JAN TOMIŃSKI , Powstaniec Wielkopolski 26 maja 1900, nie jest znana data i miejsce zgonu, pochówek.
W POWSTANIU: jednostka: Front Zachodni
***
źródła:
Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym
Archiwum Państwowe w Poznaniu, Zespół: Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, sygn. 32: Spis zweryfikowanych 4622 - 9099
Archiwum Państwowe w Poznaniu, Zespół: Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, sygn. 44: Ewidencja członków Związku Weteranów Powstań Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej [nr 10168 - 16966]
Archiwum Prezydenta RP, Nominacje na stopień oficerski. Uchwała W 34/72
Archiwum Państwowe w Poznaniu, Zespół: Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, sygn. 42: Imienny spis powstańców frontu zachodniego (maszyn.)
Biskupski Antoni, Historja 61 Pułku Piechoty Wielkopolskiej (7 Pułku Strzelców Wlkp.) T.1 Walki powstańcze na froncie zachodnim i północnym Wielkopolski. Organizacja pułku, Bydgoszcz 1925
Mieloch Przemysław, Nowaczyk Joanna, współprac. Pohl Zygmunt, Szeszuła Jacek, Powstańcy Wielkopolscy z Mosiny i okolic, [Mosina] 2008