Ludwik Chudziak
Czasem trzeba bardzo się nagimnastykować, oddzielić fałszywe informacje od prawdziwych, wyszukać na starych mapach i w zapisach poprawne nazwy miejscowości, zwłaszcza e pisane w innym języku niż polski - pamiętajmy, że obracamy się cały czas w czasie, gdy Polska była pod zaborami, czy dopiero co odzyskiwała niepodległość. Przyszła II Wojna Światowa i znowu czas prześladowań Polaków, i znowu niemieckie zapisy w aktach.
A później niech historycy się martwią i szukają ...
W Encyklopedia konspiracji wielkopolskiej 1939-1945. Praca zbior. pod red. M. Woźniaka odnajdujemy notkę biograficzną dotyczącą Ludwika Chudziaka z zapisem, że urodził się w Żabnie niem. Hirschdorf, dzisiejszy powiat śremski, taki sam zapis widnieje na stronie straty.pl - urodzony w Hirschdorf - Żabno, zamieszkały w Poggenburg - Żabikowo - patrz: Źródło: Oberlandesgericht Posen, Sygnatura: IPN GK/74/5, Instytut Pamięci Narodowej - Archiwum Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.
Natomiast już w kolejnym dokumencie: Nazwa dokumentu: księga zgonów Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu, lata 1940-1944,P 2573, Miejsce przechowywania dokumentu: Archiwum II Wojny Światowej Instytutu Zachodniego w Poznaniu, Sygnatura: I.Z.Dok.V-355 nie mamy podanej miejscowości urodzenia ale tylko zamieszkania przed wojną i jest to Poggenburg - Żabikowo.
Oliwy do ognia dodała jeszcze informacja zUczestnicy Powstania Wielkopolskiego – baza on-line, gdzie widzimyurodzenie: 1899.09.27 Luboń (?) - no fakt Żabikowo bliziuchno do Lubonia, może komuś się pomylić, ale nie zgadza nam się ta data urodzenia, w księgach metrykalnych w roku 1899 urodził się tylko jeden Ludwik!
data śmierci: 1942.05.16 - owszem, pod tą datą zginał Ludwik Chudziak, ale nie ten!
miejsce pochówku: Poznań - domniemanie, bo nawet rodzina nie wie gdzie został pochowany
uwagi: zamordowany w więzieniu
źródła: Uczestnicy powstania wielkopolskiego 1918-1919. Ku pamięci. Ogrody Wspomnień - i perełka... rozumiem potrzebę wspomnień o zmarłych, zaginionych, zamordowanych, ale czy w tak poważnym opracowaniu jakim jest Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego – baza on-line jako źródło wiedzy o Powstańcu jest wzmianka bez konkretnych źródeł? ..., która niestety wprowadza w błąd, bo nie ma kogoś takiego.
Ale na tym nie koniec! LUDWIK CHUDZIAK nie urodził się ani w Żabnie, ani w Żabikowie, ani w Luboniu a w CHOMĘCICACH, USC Konarzewo.
I tu już zaczynamy “po naszemu”.
LUDWIK #CHUDZIAKoraz Stanisław (*+1893), Jan (1894), Wiktoria (1896) i Józef ( + 1902) urodzili się w rodzinie Franciszka i Jadwigi z dom. Wiśniewska, para pobrała się w roku 1891 w :
Parafia katolicka Konarzewo, wpis 16 / 1891
Franciscus Chudziak (22 lat) i Hedvigis Wiśniewska (21 lat)
Urząd Stanu Cywilnego Konarzewo, wpis 17 / 1891
Franz Chudziak (ur. 1869) ojciec: Martin Chudziak , matka: Elisabeth Krawczyk
Hedwig Wiśniewska (ur. 1870) ojciec: Martin Wiśniewski , matka: Helene Cegłowska
Ludwik jako 18-latek został powołany do armii pruskiej, Przyłączył się do Powstania Wielkopolskiego, brał udział w walkach w okolicach Kórnika, Śremu i Kościana, służył m.in. w oddziałach por. Kopy w walkach pod Zbąszyniem. Po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego pojechał na Górny Śląsk, gdzie również brał udział w Powstaniu Śląskim. Był także żołnierzem biorącym udział w wojnie polsko - bolszewickiej.
Ożenił się z Rozalią, z tego związku na świat przyszli Stanisław, Janina i Jan.
Mieszkał w Żabikowie i Luboniu, gdzie prowadził szeroko zakrojoną działalność społeczną.
Był także czynnym członkiem Związku Powstańców Wielkopolskich, koła poza Poznaniem, dzięki zgromadzonym dokumentom wiemy, że był zastępcą przewodniczącego koła skarbnikiem w Żabikowie. Z ewidencji dowiadujemy się także o odznaczeniach, które zostały mu nadane, niestety nie znaleźliśmy potwierdzenia, że był odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Potwierdzone w źródłach odznaczenia to
Medal Niepodległości
Medal Pamiątkowy Za Wojnę 1918–1921
Śląski Krzyż Powstańczy - pośmiertnie
Odznaka Strzelecka (OS) III klasy - brązowa– polskie odznaczenie organizacyjne z okresu międzywojennego przyznawane przez władze Związku Strzeleckiego członkom Związku Strzeleckiego
Krzyż Obrony Lwowa – polska odznaka pamiątkowa nadawana za obronę miasta Lwowa przed Ukraińcami w dniach 1-22 listopada 1918 podczas wojny polsko-ukraińskiej
Krzyż Wołynia
Pracował jako robotnik w HCP w Poznaniu (w czasie okupacji niemieckiej DWM).
Członek OWP i SN. Zaprzysiężony do NOB w styczniu 1940 r., zastępca komendanta Obwodu Żabikowo. Dowodził kilkoma sekcjami na terenie Żabikowa i w Poznaniu na Dębcu.Organizował kolportaż prasy podziemnej, zbierał fundusze na cele organizacji. Po aresztowaniu przez Gestapo osadzony w Forcie VII w Posen (Poznań) i w więzieniu w Samter (Szamotuły). Skazany wyrokiem OLGPosen 22 kwietnia 1942 r. na karę śmierci. Stracony w Posen (w więzieniu przy ul. Młyńskiej) 16 maja 1942 roku.
Sporządzono na podstawie:
Lubonianie w Powstaniu Wielkopolskim z biogramami uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Pod redakcją Piotra Pawła Ruszkowskiego i Janusza Karwata
Wojskowe Biuro Historyczne (daw. CAW), Wykaz akt powstańców wielkopolskich (maszyn.)
Archiwum Państwowe w Poznaniu, Zespół: Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, sygn. 31: Spis zweryfikowanych 101 - 4621
Archiwum Państwowe w Poznaniu, Zespół: Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Koła poza Poznaniem
Archiwum Państwowe w Poznaniu, Zespół: Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, sygn. 100: Wnioski o odznaczenia krzyżem i medalem niepodległości
Encyklopedia konspiracji wielkopolskiej 1939-1945. Praca zbior. pod red. M. Woźniaka