Braun Augustyn
Braun Augustyn
Lubicie zagadki? Może kolejną wspólnie rozwiążemy, może znajdzie się Rodzina, a może się nic nie wyjaśni, ale od początku.
Braun Augustyn Marian oraz Maria Józefa Władysława (*+1884), Antoni Stefan(*+1887), Czesław Witold(1888) urodzili się w rodzinie Wincentego Maksymiliana i Władysławy Joanny z Schulzów vel Szulców, rodzice pobrali się:
Urząd Stanu Cywilnego Poznań, wpis 309 / 1884
Vincenz Max Braun (ur. 1859) 100%
ojciec: Max Braun , matka: Marie Kurowska
Ladislava Johanna Szulc (ur. 1856)
ojciec: Marcel Szulc , matka: Stanislava Dyminska
Parafia katolicka Poznań - par. św. Marii Magdaleny, wpis 56 / 1884
Vincentius Braun (25 lat) 100%
Ladislava Szulc (27 lat)
Braun Augustyn Marian urodził się 15 sierpnia 1885 roku w Poznaniu, zmarł 05 grudnia 1951 roku w Środzie Wielkopolskiej, spoczywa na tamtejszym cmentarzu ale jako … Augustyn KUBACKI - i to jest nasza zagadka - kiedy i dlaczego zmienił nazwisko? Czy miało to związek z Jego przeszłością czy też w myśl dekretu o zmianie nazwisk obcych na polsko brzmiące? Jedyna możliwość to dotarcie do aktu zgonu - i tu nadzieja w mieszkańcach Środy Wielkopolskiej albo odszukanie rodziny! Być może po prostu spoczywa w grobie rodziny Kubackich i stąd zmiana nazwiska?
Co jeszcze wiemy? Członek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i skautingu. W czasie I wojny światowej zmobilizowany do armii niemieckiej.
Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim i został wymieniony w następujących źródłach pod nazwiskiem Braun:
Powstańcy Wielkopolscy - Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, t. VII, pod red. Bogusława Polaka, Poznań 2010
Wojcięgowska Danuta, Jarosz Bogdan, Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z ówczesnych granic powiatu średzkiego, Dominowo 2017
Urzędnik, zatrudniony w DOKP w Poznaniu, a czasie okupacji niemieckiej w firmie budowlanej w Środzie Wlkp. Zaprzysiężony do NOB w lecie 1940 r., członek sztabu komendy Powiatu Środa Wlkp., pseudonim „Gustek”, komendant „piątki”. Prowadził działalność wywiadowczą. Organizował kolportaż „Polski Narodowej”, zbierał składki organizacyjne. Po rozbiciu NOB, od wiosny 1942 r., w AK.
Aresztowany przez Gestapo 10 listopada 1942 r. Osadzony w Forcie VII w Posen (Poznań) i w więzieniu w Zwickau. Skazany wyrokiem OLG Posen na sesji wyjazdowej w Rawitsch (Rawicz) 10 lipca 1943 r. na karę śmierci, zamienioną – na skutek skorzystania przez namiestnika Kraju Warty Arthura Greisera z prawa łaski - na 5 lat obozu karnego. Osadzony w więzieniu w Rawitsch, następnie w niemieckim obozie karnym Rollwald k. Nieder-Roden (Hesja). W listopadzie 1945 r. wrócił do Polski. Zmarł 5 grudnia w Środzie Wlkp. - na podstawie Encyklopedii Konspiracji Wielkopolskiej.
Notatka stanowi kolejną odsłonę cyklu współpracy z panem dr Rafałem SIERCHULĄ z Biura Badań Historycznych IPN Oddział w Poznaniu.
Oczywiście robimy to w sposób dotąd Państwu znany w oparciu o genealogię rodziny z rozszerzonym wpisem o działalność w czasie II Wojny Światowej. W przypadku, gdy sylwetka Powstańca Wielkopolskiego była przez nas już prezentowana - będziemy edytować notatkę, post czy album o nowe informacje.
Zapraszamy także do kontaktu jeśli posiadacie Państwo informacje, a brak wymienionego PW. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem maila
genealogia.powstancow@gmail.com
źródła:
Powstańcy Wielkopolscy - Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, t. VII, pod red. Bogusława Polaka, Poznań 2010
Wojcięgowska Danuta, Jarosz Bogdan, Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 z ówczesnych granic powiatu średzkiego, Dominowo 2017
Encyklopedia Konspiracji Wielkopolskiej 1939-1945
http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search
http://www.basia.famula.pl/pl/
https://szukajwarchiwach.pl/
http://poznan-project.psnc.pl/
http://e-kartoteka.net/pl/search
https://www.poznan.pl/
http://groby-sroda-wlkp.pl/