Kazimierz August Ludwik Greger -
kronikarz Powstania Wielkopolskiego
urodził się w rodzinie Ludwika i Władysławy z dom. Smoniewska, para pobrała się w roku 1879
Urząd Stanu Cywilnego Markowice, wpis 30 / 1879
Ludwig Greger (ur. 12 kwietnia w Pleszewie, zmarł w roku 1892 w Poznaniu 1838), ojciec: August Greger + , matka: Caroline Janicka
Ladislava Smoniewska (ur. 12 czerwca 1858 w miejscowości Ludzisk, zmarła 10 maja 1945 roku, spoczywa na warszawskich Powązkach Starych, z synem, synową i wnuczką), ojciec: Ludwig Smoniewski , matka: Theophila Pieśczynska
Kazimierz August Ludwik Greger urodził się 03 lutego 1887 roku w Inowrocławiu, akt urodzenia znajduje się w :
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu
Zespół Urząd Stanu Cywilnego Inowrocław-miasto,
23 września 1912 roku w Poznaniu poślubił Zofię z Glabiszów urodzoną 10 października 1888 roku w Poznaniu, zmarła 05 lipca 1943 roku w Warszawie, spoczywa na Powązkach, para miała córkę Marię Halinę urodzoną 21 listopada 1914 roku w Poznaniu, zmarła 11 listopada 1990 roku, spoczywa w Warszawie z Rodzicami.
Z aktu urodzenia wynika, że po śmierci zofii Kazimierz 28 lipca 1950 roku we Wrocławiu ożenił się powtórnie, niestety nie mamy informacji odnośnie drugiej żony.
Życiorys Kazimierza odnajdujemy na Wikipedii:
Ukończył gimnazjum w Poznaniu, a następnie studia ekonomiczne w Berlinie. Praktykę fotograficzną nabył we Wrocławiu i Dreźnie. Po powrocie do Poznania założył zakład fotograficzny przy ul. Wiktorii (obecnie Gwarna). Po rozbudowie w 1912 r., zakład został przeniesiony na ul. Berlińską (obecnie 27 grudnia) gdzie firma zajmowała front kamienicy pod adresami 18-20 (obecnie znajduje się tam parking koło Teatru Polskiego).
Podczas powstania wielkopolskiego Greger wykonał zdjęcia dokumentujące to wydarzenie historyczne, dziejące się w bezpośredniej bliskości jego zakładu. W późniejszym okresie jego zdjęcia z tego okresu znalazły się w wielu albumach zawierających zdjęcia z okresu powstania. Niektóre ze swoich zdjęć Greger sprzedawał także jako pocztówki.
Lata 20-XX wieku to okres świetności jego firmy – Greger spłaca swojego wspólnika, a jego firma Foto-Greger staje się największą fotograficzną firmą handlową w Polsce obejmując terytorium całego kraju. Po 1934 r., firma zatrudniała ok. 50 pracowników i była organizacyjnie podzielona na szereg działów. Firma posiadała duży dział wysyłkowy obejmujący zasięgiem cały kraj. Dzienna korespondencja przekraczała 500 listów do klientów. Firma posiadała laboratorium, zajmowała się poradnictwem, była pionierem w zakresie fotografii barwnej w Polsce. Raz w roku firma bezpłatnie sprawdzała i konserwowała przesłany sprzęt fotograficzny. Greger był wydawcą jednego z pierwszych i zarazem największego w Polsce czasopisma fotograficznego „Wiadomości Fotograficznych” ukazującego się w latach 1932-1939. Gazeta wydawana była w nakładzie 5 tys. egzemplarzy i ceniona była[przez kogo?] za wysoki poziom poligraficzny. Co roku wydawał także „Poradnik Foto Gregera” stanowiący połączenie poradnika z katalogiem w jednym. Poradnik zawierał około 250 str., z czego 100 stanowiło poradnik, a 150 – katalog. Klientom firmy, którzy dokonali zakupu za sumę ponad 100 zł. prenumeratę na okres jednego roku przyznawano za darmo. Greger był także organizatorem cieszącego się duża popularnością - dorocznego konkursu fotograficznego . W 1939 r., Foto-Greger otworzył swoją filię także w Warszawie na ul. Nowy Świat.
W czasie II wojny światowej Greger został pozbawiony większości swojego majątku, zarządzając jedynie sklepem w Warszawie. Podczas powstania warszawskiego, udostępnił laboratorium i materiały fotograficzne - fotografom dokumentującym walki powstańcze. Po wojnie władze Polski Ludowej pozbawiły go ocalałego z działań wojennych majątku. Przez pewien czas pracował w Krakowie, Wrocławiu, aż wreszcie osiadł w Warszawie.
Zmarł 23 października 1967 r., i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 196-3-30)
**** tyle o Kazimierzu, a teraz chciałabym Państwa zaprosić do przeczytania notatki autorstwa Pana Michała Krzyżaniaka
Przysięga Sił Zbrojnych byłego zaboru pruskiego 26 stycznia 1919 r.
https://www.facebook.com/notes/wojska-wielkopolskie/przysi%C4%99ga-si%C5%82-zbrojnych-by%C5%82ego-zaboru-pruskiego-26-stycznia-1919-r/1023584221106631/
bogato ilustrowaną zdjęciami Kazimierza Augusta Ludwika Gregera - kronikarz Powstania Wielkopolskiego
----------------------
źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Greger
http://sidma.pl/kazimierz-greger-fotograf-powstania-wielko…/
https://pw.ipn.gov.pl/…/10657,Szkielko-i-oko-Kazimierz-Greg…
https://27grudnia.pl/…/kazimierz-greger-dokumentalista…/4178
https://www.wmn.poznan.pl/album-ze-zdjeciami-kazimierza-gr…/
http://poznan-project.psnc.pl/#prettyPhoto
http://e-kartoteka.net/pl/search
http://www.straty.pl/pl/szukaj
http://www.wtg-gniazdo.org/nekrologi.php…
https://www.genealogiawarchiwach.pl/
https://www.facebook.com/genealogia.powstancow.wielkopolskich/posts/371689397613135?__tn__=K-R