ZBORAŁA ANDRZEJ
ZBORAŁA ANDRZEJ urodził się 26 listopada 1899 roku w Perzynach w rodzinie Aleksandra 1871/ i Magdaleny z Brychcych/1875/, rodzice pobrali się w 1897 roku w Zbąszyniu.
Dziadkowie Bernard i Katarzyna Pawelska, ślub 1871 Zbąszyń
oraz
Andrzej i Tekla z dom. Prusak.
Andrzej Zborała zmarł w Nowym Tomyślu 17 listopada 1979 roku.
Weterani powstania wielkopolskiego z Nowego Tomyśla na spotkaniu z okazji 53. rocznicy powstania w 1971 roku, trzeci od lewej siedzi Ignacy Genge Opis: czwarty od lewej siedzi Andrzej Zborała, piąty – Stefan Patalas, dalej Franciszek Helak, stoją od lewej: (?) Drabik, Andrzej Tokarski, Marcin Błaszak, Stanisław Prządka, Stanisław Cech, Albin Przybecki, Feliks Ciszewski i NN Typ obiektu: fotografia Data obiektu: 1971 Miejsce: Nowy Tomyśl Nazwa zespołu (kolekcji): Genge Ignacy | 1901–1972 | ze zbiorów Krystyny Koniecznej, Nowy Tomyśl Hasła przedmiotowe: powstania, powstanie wielkopolskie, powstańcy, weterani, kombatanci, rocznice Opis fizyczny: czarno-biała Właściciel: Krystyna Konieczna Sygnatura: NTOMYSL_100_3_12_0001
W POWSTANIU:
------------------------
status/stopień: podporucznik mianowany
uwagi: Uchwała W38/74
odznaczenie: Wielkopolski Krzyż Powstańczy Uchwała Rady Państwa nr: 11.04-0.899 z dnia 1958-11-04
Opis:
W dniu 3 stycznia 1919 r. wstąpił jako ochotnik do formujących się oddziałów powstańczych pod dowództwem Klemczaka. Brał czynny udział w pierwszym ataku na dworzec w Zbąszyniu, w obronie Nowej Wsi Zbąskiej, w obronie budki kolejowej nr 47 pod Zbąszyniem silnie atakowanej przez Niemców przy pomocy ognia artyleryjskiego, a następnie w walkach pod Krzyżem (obrona miejscowości Drawski Młyn) i Międzychodem pod dowództwem ppor. Matuszewskiego (szef kompanii sierż. Zimny). Przed wybuchem II wojny światowej pracował w administracji, a w czasie okupacji jako robotnik w cegielni w Perzynach. W chwili wyzwalania tut. terenów (01.02.1945) wstępuje jako ochotnik w szeregi i jest współorganizatorem oddziałów w Zbąszyniu i okolicy i pełnił równocześnie funkcję komendanta w Perzynach, a następnie funkcję sekretarza i kierownika ref. śledczego w komendzie w Nowym Tomyślu. Od roku 1949 pracuje na stanowisku kierownika ref. finansowego i st. księgowego w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Nowym Tomyślu. Podstawa: zaświadczenie wiarygodnych świadków i zaświadczenia. (...)
źródła:
Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym
Archiwum Prezydenta RP, Nominacje na stopień oficerski. Uchwała W 38/72
Genealogia Powstańców Wielkopolskich