Władysław Wolniewicz
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=genealogia.powstancow.wielkopolskich&set=a.558029738979099
oraz jego rodzeństwo:
-- 1892 - Marian Franciszek,
-- 1895 - Kazimiera Marianna,
-- 1898 - 1940 - Henryk Stanisław, zginął w Konzentrationslager Sachsenhausen – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny założony w lipcu 1936 w miejscowości Sachsenhausen (obecnie dzielnica Oranienburga), około 30 km na północ od Berlina. Funkcjonował do 22 kwietnia 1945.
-- 1902 - Bronisław Tomasz
urodzili się w rodzinie Franciszka i Bronisławy Cieszak vel Ciżak, para pobrała się w roku 1889
Parafia katolicka Miłosław, wpis 20 / 1889
Franciscus Wolniewicz (25 lat)
Bronislava Czyżak (24 lat)
Urząd Stanu Cywilnego Miłosław, wpis 26 / 1889
Franz Wolniewicz (ur. 1864)
ojciec: Thomas Wolniewicz matka: Antonie Jozwiak
Bronislava Czyzak (ur. 1864) ojciec: Bartholomaeus Czyzak matka: Angela Cycek --- para pobrała się w roku 1858 w miejscowości Sadki, nazwisko pana młodego zapisano jako Czyżak, tak też występuje w akcie ślubu Bronisławy, natomiast w aktach urodzeń dzieci nazwisko zapisano jako Cicha, Ciszak, Czyzak
akt ślubu https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/.../jednostka/1404956...
Władysław Wolniewicz został odznaczony Wielkopolski Krzyż Powstańczy i Medalem Niepodległości.
Władysław Wolniewicz --- notka biograficzna autorstwa p. Michała Pawełczyka, zamieszczona w grupie Powstańcy Wielkopolscy - wczoraj i dziś:
Urodził się w dniu 8.07.1890 r. w Gorzycach Gorzyce – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, w gminie Miłosław.
akt urodzenia https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/.../jednostka/1404890...
Zmarł 13 września 1978 roku, został pochowany na cmentarzu komunalnym w Kwidzynie http://cmentarz.kwidzyn.pl/
Pochodził z rodziny rzemieślniczej. Ukończył gimnazjum w Poznaniu, do 1914 roku przez kilka lat był praktykantem leśnym. Został leśniczym w Kotuszu, powiat Grodzisk.
Zmobilizowany do armii niemieckiej walczył, podczas I wojny światowej na froncie zachodnim, gdzie został dwukrotnie ranny.
Po powrocie do zdrowia został leśniczym w Kotuszu.
Brał udział w Powstaniu Wlkp. Zorganizował oddział powstańczy w Parzęczewie przekształcając parzęczewską Straż Ludową w powstańczą drużynę a później w powstańczy baon.
Uczestniczył wraz ze swoim oddziałem powstańców w walkach pod Wolsztynem, Kopanicą zdobycie Kargowej oraz w krwawych walkach pod Chwalimiem, udział w odsieczy rozbitego pod Babimostem regularnego baonu poznańskiego por. Krausego, utrzymanie Kopanicy i zatrzymanie ofensywy Grenzschutz'u pod Grójcem. Wsławił się w bitwie pod Kargową.
Po powstaniu został sierżantem wojsk powstańczych, oficerem Armii Wielkopolskiej i Wojska Polskiego. Służył w 73 Pułku Piechoty. Został zawodowym wojskowym.
Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym był dyrektorem tartaków
w miejscowości Mostki w woj. kieleckim.
Zawarł powtórnie małżeństwo w dniu 8.01.1977 r. w Kwidzynie z Marianną Grzywacz.
Awansowany na stopień majora, uchwała numer W 2/72.
Zmarł w dniu 13.09.1978 r. w Baldram koło Kwidzyna.
Odznaczony:
Krzyżem Walecznych.
Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, uchwała Rady Państwa nr 08.29-0.353 z dnia 29.08.1968 r.
UWAGA. Nazwa oddziału z Parzęczewa została przyjęta przez powstańców jako Drużyna Parzęczewska, jednak jej siła odpowiadała sile batalionu (baonu). Stąd autor stosuje nazwę drużyna (baon) parzęczewski. Parzęczewo – wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Kamieniec
Polecony Bedrony [Baldram], dnia 15 września 1965 (https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/.../jednostka/1332996...)
Do
Krajowej Komisji Środowiska
Powstańcow Wlkp.
przy
Zarządzie Okręgu ZBoWiD
w Poznaniu.
List
Władysława Wolniewicza, rencisty
byłego dowódcy powstańczej drużyny (baonu) Parzęczewskiej
zam. w Bedronach poczta Tychnowy powiat Kwidzyn.
Niniejszym prosiłbym o wyjaśnienia przyczyn zaistniałych nieścisłości historycznych odnośnie mojego uczestnictwa na czele drużyny (baonu) parzęczewskiej w Powstaniu Wielkopolskim w akcjach pod Kopanicą, Kargową, Chwalimem i Süsloch.
Od kolegi powstańca Franciszka Dominiaka z Parzęczewa powiat Kościan, byłego mojego podkomendnego, dowiaduję się, że nie ma mnie, jak i drużyny (baonu) parzęczewskiej na historycznych listach ewidencyjnych uczestników powstania, po prostu wraz z drużyną parzęczewską zaginąłem i dla historii nie istniejemy.
Sądzę, że dla ścisłości historycznej jest wskazane, abym wraz z drużyną parzęczewską znalazł się w ewidencji historycznej, przeciwnie, byłoby niezgodne z prawdą i wysoce krzywdzące dla poległych, rannych, zmarłych i jeszcze żyjących uczestników walk tejże drużyny (baonu) parzęczewskiej pod Kopanicą, Kargową, Chwalimiem i leśniczówką Süsloch.
Tylko ja, jako były dowódca drużyny (baonu) parzęczewskiej jestem w możności odtworzyć fragmenty walk tamtych czasów i zachowanie tych zrywów dla potomności. Faktem jest, że w broszurze Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 r. wydanej w Poznaniu w 1956 r. nic się absolutnie o czynnej walce drużyny (baonu) parzęczewskiej nie wspomina, nie wspomina się również kiedy i przez kogo zajęta i utrzymana została Kargowa, natomiast wspomina się o zajęciu przez oddziały polskie Babimostu.
Zajęcie Babimostu przez oddział Nieboraka umożliwione zostało dzięki uprzedniemu zajęciu Kargowej przez drużynę (baon) parzęczewską.
W wyniku zajęcia Kargowej drużyna (baon) parzęczewska poniosła w walkach pod Chwalimiem i leśniczówka Süsloch straty. Polegli Nikodem Konieczny i Stanisław Juskowiak z Wielkich Łąk oraz został lekko ranny Kwiatek.
Niestety nie pamiętam poległych z oddziału ubezpieczenia kolo leśniczówki Süsloch.
Fakty te dowodzą niezbicie aktywnego udziału drużyny (baonu) parzęczewskiej w Powstaniu Wielkopolskim i należałoby takowe we właściwych ewidencyjnych dokumentach utrwalić.
Ze swej strony stwierdzam z zadowoleniem fakt umieszczenia tablicy pamiątkowej ku czci poległych Koniecznego i Juskowiaka w Wielkich Łąkach przez ZBoWiD, co jednak nie wyczerpuje faktów historycznych, ze względu na resztę zmarłych i jeszcze żyjących uczestników z terenu Parzęczewa, Wąbiewa, Lubiechowa, Trzcinicy, Puszczykowa, Goździchowa, Kamieńca, Wielkich Łąk,Wilanowa i Kotusza.
Na wiele dni przed wypadkami 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, jako były wojskowy, podjąłem na terenie Parzęczewa i przyległych wsi organizację drużyny (baonu) parzęczewskiej, przeprowadzając ćwiczenia z komendą polską i prowadząc ewidencję mężczyzn wojskowych i niewojskowych oraz powołując takowych na podstawie spisów dostarczonych przez sołtysów pod broń,.
Organizację drużyny (baonu) parzęczewskiej prowadziłem wbrew intencjom i woli właściciela majątku Parzęczewo hrabiego Jana Potworowskiego, u którego byłem pracownikiem administrując lasami tegoż majątku i zamieszkując na leśniczówce w Kotuszu, wsi wyłącznie niemieckiej.
Przedstawiając powyższe uważam, że w imię historycznej prawdy i faktów należałoby ewidencję historyczną uzupełnić i zrewidować opierając się na relacjach żyjących jeszcze uczestników i członków drużyny parzęczewskiej, a mianowicie:
1. z Parzęczewa: Franciszek Dominiak, Franciszek Górny, Stanisław Mielczarek, Jan Krawczyk, Michał Wieczorek,
2. z Wąbiewa: Michał Koźlik,
3. z Trzcinicy: Walenty Pieprzyk,
4. z Lubiechowa: Franciszek Domin, Piotr Drgas, Jan Gawron, Franciszek Rybarczyk
5. z Kamieńca: Graf Stanisław,
6. z Wilanowa Józef Dominiak,
7. z Grodziska: Alojzy Górny,
8. z Kotusza, obecnie Bedrany: Władysław Wolniewicz, były dowódca drużyny parzęczewskiej.
Powołując się na powyższe, mam nadzieję, że Komisja Środowiska Powstańców Wielkopolskich zainteresuje się w imię obiektywnej prawdy i faktów historycznych i wyciągnie odpowiednie i właściwe wnioski i przeprowadzi stosowne korektury badając wnikliwie powyższą sprawę.
Istnieje prawdopodobieństwo, że żyją jeszcze dalsi członkowie drużyny parzęczewskiej, rozpierzchnięci po terenie Rzeczpospolitej Polskiej Ludowej.
Wolniewicz
b. dowódca drużyny parzęczewskiej
Sporządzono na podstawie opracowania pana Michała Pawełczyka, dokumentacji pana Andrzeja Gebela.
-- zdjęcie portretowe i akt małżeństwa Władysława: https://www.myheritage.pl/
-- http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search
-- http://powstancy-wielkopolscy.pl/
-- Życiorysy powstańców wielkopolskich: W - tom Vl /Wojciechowski Stanisław - Wolski Jakub/ https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/.../jednostka/1332996...
-- http://www.basia.famula.pl/pl/
-- http://poznan-project.psnc.pl/
-- https://wbh.wp.mil.pl/.../skanywyszukiwarka_kartoteka.../...
-- http://cmentarz.kwidzyn.pl/