Przemysław Kraczkiewicz
Przemysław Kraczkiewicz
Dzisiejsza historia wymagać będzie jeszcze zapewne wyjaśnień i dotarcia do teczek personalnych znajdujących się w Anglii, zwłaszcza szczegółowego życiorysu Przemysława Kraczkiewicza.
Zajmijmy się zatem tym co wiemy.
Przemysław oraz jego bracia Zygmunt i Franciszek urodzili się w rodzinie Zygmunta Stanisława (syn Franciszka i Felicji z Fudakowskich) i Haliny Janiny z Ogonowskich (córka Przemysława i Marty z Cichockich). Para pobrała się w roku 1890 w parafii św. Barbary w Warszawie (akt ślubu: https://metryki.genealodzy.pl/metryki.php?op=kt&ar=1&zs=1214d&sy=1890&kt=2 )

Zapewne po ślubie para wyjechała z Warszawy, by osiąść w majątku ziemskim w miejscowości Biała pow. Berdyczów na dzisiejszej Ukrainie. Tam też przychodzi na świat ich potomstwo. Z biogramów Franciszka i Zygmunta juniora wiemy, że obaj ukończyli gimnazjum w Kijowie, zatem należy przypuszczać, że tą samą szkołę ukończył także Przemysław. Wiemy, że bracia Zygmunt i Franciszek studia ukończyli w Warszawie, gdzie studiował Przemysław - nie wiemy, obaj wymienieni bracia służyli w wojsku carskim, natomiast o Przemysławie dowiadujemy się, że był w wojsku pruskim:
status/stopień: podporucznik w wojskach technicznych
uwagi: dekret mianujący byłych sierżantów podoficerów i urzędników byłej armii niemieckiej podporucznikami w Polskich Siłach Zbrojnych
źródła: Tygodnik Urzędowy Naczelnej Rady Ludowej 1919, nr 1-10; "Tygodnik Urzędowy" 1919, nr 1-72
Dlaczego dwóch z braci w rosyjskim, jeden w niemieckim? I znowu przypuszczenie, że Przemysław podjął studia w Niemczech gdzie dostał powołanie do wojska niemieckiego, ale to także wymaga wyjaśnienia. Z E-kartoteki miasta Poznania natomiast dowiadujemy się, że 29 września 1919 roku trafił do wojska polskiego w Poznaniu, a 02 grudnia 1919 roku wyjechał do żony do Warszawy.

Na podstawie wspomnianego powyżej dekretu mianującego byłych sierżantów podoficerów i urzędników byłej armii niemieckiej Przemysław został wpisany do bazy Powstańców Wielkopolskich (Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego – baza on-line) - czy brał udział w Powstaniu Wielkopolskim? - nie wiemy.
Nieco jaśniejszy wydaje się okres Przemysława w Warszawie - dzięki wystawie, którą zaprezentowano w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pt. Eksponat miesiąca.
Przed II Wojną Światową Kraczkiewicz pracował w charakterze konstruktora w podwarszawskich Zakładach Przemysłu Ciągnikowego „Ursus”, później został dyrektorem technicznym w Państwowych Zakładach Inżynierii w Warszawie.
Po wybuchu wojny - jako oficer rezerwy wziął udział w walkach o Lubelszczyznę. Tam dostał się do niewoli sowieckiej, z której udało mu się zbiec.
Później zaangażował się w działalność konspiracyjną. Wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności zajmował się organizacją oraz wytwarzaniem broni palnej i ładunków wybuchowych używanych przez zakonspirowane oddziały Armii Krajowej, co znajduje potwierdzenie w spisie Polska Podziemna, Komenda Główna ZWZ AK 1940-1944 cz. II (http://www.dws-xip.pl/PW/formacje/pw98.html)
Przemysław Kraczkiewicz brał również udział w Powstaniu Warszawskim - co znajduje potwierdzenie w biogramach Powstańców: https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/przemyslaw-kraczkiewicz,24078.html
Pseudonim: "Rajmund" i “Piotr”
Stopień: major rezerwy broni pancernej
Udział w konspiracji 1939-1944: Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział IV (Kwatermistrzowski) - Szefostwo Produkcji Konspiracyjnej "Cieśla" ("Perkun", "Waga", "Drzewo")
Oddział: Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział IV (Kwatermistrzowski) - Szefostwo Produkcji Konspiracyjnej "Cieśla"
Losy po Powstaniu:


Niewola niemiecka - Oflag XI-A, nr jeńca 46861 ; dnia 23.02.1945r. był w szpitalu przy Oflagu X-B - wymieniony na liście strat w następujących źródłach
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu
Polski Czerwony Krzyż
Tomasz Łabuszewski, Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego T.4 - Jeńcy wojenni - żołnierze Powstania Warszawskiego, Warszawa, 1997
Batorski Stanisław, Czas poza domem, Warszawa, 1984
Numer jeniecki: 46861
Data urodzenia - data śmierci - niestety księgi metrykalne dla miejscowości Biała - Berdyczów są nieosiągalne, nie wiemy czy zostały zniszczone czy są gdzieś w archiwach ukraińskich. Nie dotarliśmy, natomiast na podstawie dostępnych źródeł - listy strat, e-kartoteka miasta Poznania, biogram powstańczy wskazać za prawidłową datę należy 07 października 1897 roku i nie byłoby kłopotu, gdyby nie wyciąg z :
Przemyslaw Kraczkiewicz Anglia i Walia, Rejestr zgonów, 1837 - 2005 - Greater London England, który podaje datę urodzenia “około 1896”, a na nagrobku została zapisana data urodzenia i zgonu: “07 X 1895 - 16 II 1971” - niestety nie wiemy kto podawał w momencie pogrzebu dane oraz dane, które widzimy na nagrobku.


Po wojnie Przemysław Kraczkiewicz wyjechał do Londynu, gdzie zaangażował się w działalność na rzecz kombatantów (m.in. Przewodniczący Zarządu Głównego Koła Żołnierzy AK). Odznaczony Virtutii Militari, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Armii Krajowej.
Zmarł w Londynie w roku 1971 i jest pochowany na Gunnersbury Cemetery Square FA, grób 25 - zdjęcia pan Mariusz Zawadzki - Defenders of Polish Graves London

Wydaje się, że jedynym wyjściem do ustalenia prawdziwego życiorysu Przemysława jest dotarcie do teczki, której spis zawartości znajdujemy tu: https://studium.org.uk/images/PDF_CATALOGUES/Kol_08.pdf
Niestety dla nas jest to nieosiągalne.
Wykorzystano źródła i zdjęcia:
https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/przemyslaw-kraczkiewicz,24078.html
https://dzieje.pl/aktualnosci/pamiatki-zwiazane-z-pplk-kraczkiewiczem-w-miiws-w-gdansku
https://studium.org.uk/images/PDF_CATALOGUES/Kol_08.pdf
http://wybrzeze24.pl/aktualnosci/pplk-przemyslaw-kraczkiewicz-bohaterem-eksponatu-miesiaca-w-muzeum-ii-wojny-swiatowej
https://www.facebook.com/GravesDefenders/
https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,22950070,muzeum-ii-wojny-swiatowej-prezentuje-kolejny-eksponat-miesiaca.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Kraczkiewicz
http://mazowsze.hist.pl/35/Rocznik_Towarzystwa_Naukowego_Warszawskiego/761/2010/25752/
https://www.polskaniezwykla.pl/web/place/people,5703.html
http://powstancywielkopolscy.pl/pl/
http://www.dws-xip.pl/PW/formacje/pw98.html
https://geneteka.genealodzy.pl/
http://www.straty.pl/pl/szukaj
https://www.myheritage.pl
https://www.myheritage.pl/research/collection-10444/anglia-i-walia-rejestr-zgonow-1837-2005
http://e-kartoteka.net/pl/
http://starepowazki.sowa.website.pl/Pochowani/pochowani.html
