O rodzie Chłapowskich słów kilka cz.2
O rodzie Chłapowskich słów kilka cz.1:
!!!/wszystkie źródła wykorzystane w opracowaniu zostaną podane po zakończeniu opracowania/!!!
Wracamy zatem do dzieci Kazimierza Chłapowskiego i Anny Chłapowskiej:
STANISŁAW HIERONIM Chłapowski urodził się 18 października 1863 roku w Kopaszewie, zmarł 28 lutego 1929 roku, spoczywa w nekropolii Chłapowskich w Rąbiniu :





W 1919 pełnił funkcję inspektora administracyjnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na obszar byłego Królestwa Kongresowego. Służył w Wojsku Polskim w czasie wojny z Rosją (jako referent prasowy w Inspektoracie Okręgowym Armii Ochotniczej Poznań i oficer łącznikowy Inspektoratu z władzami cywilnymi). Od 1920 prowadził majątek ziemski w powiecie Grodzisk. Kierował Poznańską Spółką Okowicianą.
W 1922 został wybrany na posła na Sejm I kadencji w Rzeszowie. W Sejmie był członkiem komisji administracyjnej i komisji prawniczej, zmarł 28 sierpnia 1923 roku, spoczywa w Rąbiniu, w załączeniu zapis narodzin z ksiąg parafialnych:






W młodości kształcił się w gimnazjum w Tarnopolu i Chyrowie, studiował w Krakowie i Berlinie. Przez kilkadziesiąt lat gospodarował w majątku rodzinnym w Kopaszewie. Opracował wiele nowych metod w zakresie uprawy, walki z chwastami, nawożenia i doprowadził majątek do wysokiej dochodowości.
5 września 1911 roku w Goli odbył się ślub Mieczysława i Wandy z Potworowskich /urodzona 3 listopada 1822 - zmarła 4 lipca 1959, spoczywa w nekropoli Chłapowskich w Rąbiniu, córka Gustawa Potworowskiego i Franciszki z Kurantowskich/. Należy zwrócić uwagę, że Wanda została tylko zdawkowo wymieniona w spisie PW jako “jednostka: Drużyna Sanitarna, uwagi: z Kopaszewa”
Na poniższym zdjęciu akt urodzenia Wandy:


Wraz z żoną aktywnie działał na niwie społecznej. W czasie I wojny światowej oboje działali w komitecie pomocy ludności Królestwa Polskiego. Wzorem ojca należał do Centralnego Towarzystwa Gospodarczego oraz był członkiem Zarządu Towarzystwa Kółek Rolniczych. Podczas Powstania Wielkopolskiego Chłapowski był członkiem Naczelnej Rady Ludowej, gdzie zasiadał w Komisariacie, nieformalnym rządzie powstańczym.
W 1919 roku z ramienia Naczelnej Rady Ludowej działał w Bydgoszczy, później był prezesem Centralnego Towarzystwa Gospodarczego i przewodniczącym zarządu Towarzystw Kółek Rolniczych, a po zjednoczeniu tych organizacji wchodził w skład Rady Głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych.
Od 1926 stał na czele kuratorium Fundacji Sułkowskich w Rydzynie, gdzie zainicjował odbudowę zamku, przeznaczonego na potrzeby szkoły. Działał w szeregu organizacji gospodarczych - był przewodniczącym Stowarzyszenia Plantatorów Buraka Cukrowego Wielkopolski i Pomorza, działał w Biurze Ekonomicznym Izb i Organizacji Rolniczych oraz Przemysłu Rolnego, Radzie Banku Polskiego. Był także prezesem rady nadzorczej "Dziennika Poznańskiego".
/Dokładny życiorys WANDY Z POTWOROWSKICH CHŁAPOWSKIEJ spisał syn pary DEZYDERY JÓZEF Chłapowski /urodzony 29.03.1913 Rogaczewo, zmarły 19 maja 1997 roku w Krakowie, spoczywa w Rąbiniu/, jemu to zawdzięczamy uporządkowanie materiałów archiwalnych rodu Chłapowskich. Patrz tu: https://www.archiwum.leszno.pl/new/container/Historia%20Rodu%20%E2%80%93%20Rod%20w%20historii.%20Archiwum%20rodzinne%20rodu%20Chlapowskich.pdf /


Fotografia pobrana z https://www.polskaniezwykla.pl/web/place/gallery,1,21977.html :
