MICHALSKI Józef ur.25.01.1900
MICHALSKI Józef
urodził się 25 I 1900 roku w miejscowości Kwilcz – wieś sołecka i gminna w zachodniej Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Kwilcz. Akt urodzenia został sporządzony w USC Orzeszkowo(Miłostowo) 27 I 1900r.
pod nr 6, skan 9 dokumentu
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/.../jednostka/1405137...
Jego rodzicami byli Stanisław i Marianna z dom. Kaźmierczak, para pobrała się w roku 1888, zapis ślubu w księgach brzmi:
Urząd Stanu Cywilnego Miłostowo, wpis 8 / 1888
Stanislaus Michalski (ur. 1862), ojciec: Jacob Michalski , matka: Elisabeth Muchajer
Marie Kaźmierczak (ur. 1865), ojciec: Martin Kaźmierczak , matka: Julianne Sobek
skan 18/19 dokumentu:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/.../jednostka/1405155...
Ze związku Stanisława i MArianny urodzili się także - Agnieszka (1888), Stanisława (1891), Stanisław (1 V 1893), Franciszek (13 IX 1895), Michał (1895-1896), Marianna (1897),*** Ignacy (15 VII 1898 - 2 II 1970), Ludwik (*+ 1901), Marta (1902-1903), Helena (1904), Anna (*+1905), Feliks (*+1907).
—---------------------
Na dzień sporządzenia notatki nie jest znana data i miejsce pochówku oraz brak informacji o żonie i potomstwie.
—----------------------
Na stronie internetowej SP w Kwilczu czytamy:
Sygnałem do działania dla powstańców z Kwilcza były ulotki Naczelnej Rady Ludowej z Poznania, które w poniedziałek 6 stycznia 1919 r. w dniu Święta Trzech Króli, tuż po wyjściu ludzi z kościoła około godz. 16, rozdawał Ludwik Karczmarek. Swoim wystąpieniem zgromadził chętnych do udziału w powstaniu. Ochotnicy pod dowództwem marynarza bosmana Stanisława Binkowskiego (Przyp. GPW - Stanisław Feliks Binkowski, ur. 2 II 1887, marynarz (bosman), pierwszy dowódca drużyny ochotniczej w Kwilczu) odbyli naradę w pałacu w następującym składzie: Franciszek i Walenty Ceglarkowie, Antoni i Stanisław Cieplińscy, Edmund Dominik, Hieronim i Józef Klapczyńscy, Kazimierz Kaczmarek, Ignacy i Józef Michalscy, Kazimierz Poś, Jan Poszwiński, Apolinary, Kazimierz i Władysław Sarbakowie, Michał Skała, Jan Starzak, Maciej Szulczyk i Franciszek Wytrykus. Ubrani byli w pruskie mundury, na których znajdowały się polskie dystynkcje, a na czapkach mieli czerwone wypustki. Później powstańcy posiadali rogatywki z przypiętymi na boku biało-czerwonymi rozetkami. Kwileccy ochotnicy byli słabo uzbrojeni, na każdego przypadało zaledwie po kilka sztuk amunicji. Posiadali karabiny przywiezione z wojska pruskiego, a także broń ukrytą wcześniej u kwileckiego fryzjera Jana Brzóski, którą odebrano niemieckim gospodarzą tj. pistolety, bagnety i dubeltówki. W trakcie swoich działań i walk uzupełniali uzbrojenie. Magazyn broni znajdował się w domu powstańca Bolesława Mizery. Po zorganizowaniu się w oddział nazywany „drużyną wolności” powstańcy ruszyli do działania. Najpierw opanowali dworzec kolejowy, z którego usunęli zawiadowcę – Niemca Apelta i jego zastępcę Strumera. Przy telefonie dyżur pełnił Kazimierz Sarbak, a telegraf obsługiwał Jan Starzak, który najlepiej znał alfabet Morse’a. Jednocześnie powstańcy opanowali pocztę, która mieściła się w budynku obok dworca. Do aresztu trafił niemiecki naczelnik Kubsch, a urząd obsadzono polskim personelem. Tego samego dnia rozbrojono i aresztowano Niemca Klima – miejscowego żandarma policji, którego pod eskortą odwieziono do Sierakowa. Na posterunku żandarmerii w Orzeszkowie znaleziono karabin, pistolet i kilka granatów (wyjątkowo cennych dla powstańców), ukrytych pod parapetem okiennym. W ten sposób usunięta została pruska administracja i Kwilcz został wyzwolony.
Wojskowe Biuro Historyczne - Komitet Krzyża i Medalu Niepodległości 52-15953.
—-------------------------------
Jeden z Bohaterów kolejnego tomu Wielkiego Almanachu Powstańców Wielkopolskich i Bojowników o Niepodległość Ziemi Sierakowsko-Międzychodzkiej 1918–1921” pod redakcją Romana Chalasza.
—---------------------------------
W wyżej wymienionym materiale pochodzącym ze szkolnej strony wspomniano o IGNACYM Michalskim. Niestety jest to jedyna wzmianka o Ignacym na tą chwilę.
Co jednak zostało ustalone -
Ignacy Michalski urodził się 15 VII 1898 w miejscowości Kwilcz – wieś sołecka i gminna w zachodniej Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Kwilcz. Akt urodzenia został sporządzony w USC Orzeszkowo (Miłostowo) 15 VII pod nr 87, skan 90 dokumentu
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/.../jednostka/1405135...
Zmarł w Kwilczu 2 II 1970 roku.
Na podstawie List strat IWŚ wiemy, że służył w Grenadier-Regiment 6, na liście Preußen 1303 z dn. 28 XII 1918 figuruje jako ranny. https://des.genealogy.net/search/show/9284305
—------------------------------------------------
sporządzono na podstawie
– WTG Gniazdo: Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego baza on line,
– Projekt Poznan,
– Projekt BASIA,
– Wojskowe Biuro Historyczne,
– Listy strat I Wojny Światowej.
©Genealogia Powstańców Wielkopolskich 2023