Kiedy umarłeś Józefie?
Jesteśmy w Dusznikach w powiecie szamotulskim, gdzie 26 lub 28 sierpnia 1900 roku przyszedł na świat w rodzinie Józefa Sieczki i Marianny z dom. Miężał. Rodzice pobrali się 2 października 1886 w Dusznikach. I do tego momentu wszystko jest w porządku.
Kłopot zaczyna się w momencie rozpoczęcia poszukiwań dokładnych informacji o udziale Józefa Sieczki w Powstaniu Wielkopolskim. Oddajemy głos notatce biograficznej opublikowanej na http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search z odsyłaczami do źródeł:
Józef Sieczka
urodzenie: 1900.09.26 lub 28 Duszniki, pow. Szamotuły
miejsce pochówku: Kamionna
rodzice: Józef, Marianna
jednostka: 61 Pułk Piechoty, Front Zachodni, Kompania Lwówecka, Kompania Pniewska
status/stopień: ochotnik, szeregowiec
uwagi: I.487.4055, Zajączkowo, pow. Szamotuły, robotnik; poległ w bitwie o Kamionnę i tam został pochowany
odznaczenie: Wielkopolski Krzyż Powstańczy
Idziemy zatem dalej ... W “Imienny spis powstańców frontu zachodniego” sporządzonym w roku 1919 odnajdujemy Józefa:
Mamy wyjaśnioną już datę urodzenia - 28 września 1900 roku. Zatem trzeba teraz odnaleźć informacje dotyczące śmierci :”poległ w bitwie o Kamionnę i tam został pochowany” - akurat tak się składa, że na cmentarzu w Kamionnej bardzo dokładnie widać spoczywających tu Powstańców, skoro zginął konkretnego dnia to zapewne nie spoczął jako NN. OK. Jasna sprawa. Może zatem wymieniony jest na liście strat? - Olszewski Wiesław, Jastrząb Łukasz, Lista strat Powstania Wielkopolskiego od 27.12.1918 r. do 8.03.1920 r. Monografie Politechniki Koszalińskiej nr 157, Koszalin 2009
Poszukajmy!
Jedyny wymieniony to Antoni ... z Kompanii Lwóweckiej. Nic to nam nie dało, Józefa na liście strat nie ma. Szukamy zatem dalej!
Spis zweryfikowanych sporządzony w roku 1936 od nr 9100 do nr 13620:
Imię i nazwisko się zgadza, zgadza się data urodzenia i miejscowość, dowiadujemy się, że w momencie sporządzania listy w 1936 roku (!!!) mieszkał w Zajączkowie, pow. szamotulski z dopiskiem w uwagach Wartosław.
Ale żeby dodać pikanterii całej sprawie na stronie: http://duszniki.esamorzad24.pl/filemanager/photos/uploads/newspapers/47/5cd0010641cc6Duszniki_05.pdf taką notkę biograficzną: “SIECZKA JÓZEF ur. w 1900 r. w Dusznikach. Ożeniony z Marianną z domu Miężał, miał kilkoro dzieci. W grudniu 1918 roku wszedł ochotniczo do oddziałów powstańczych. Walczył w Kompanii Lwóweckiej(?) i Pniewskiej(?). Poległ w bitwie o Kamionną i tam został pochowany.” - ups, wróćmy do początku, nasz Józef - teoretycznie żyjący w latach 1900-1919 - był synem Józefa i wymienionej tutaj Marianny z Miężałów, no i ... przepraszam ale kiedy urodziło mu się te “kilkoro dzieci”? Może zatem mamy do czynienia z dwoma Powstańcami - ojcem i synem?
ZATEM pytanie brzmi - czy Józef, który rzekomo zginął w 1919 roku mógł wpisać się lub inaczej - mógł zostać wpisany na listę PW w roku 1936?
Drodzy mieszkańcy Dusznik, Zajączkowa i Wartosława - znacie RODZINĘ SIECZKÓW? Być może potomkowie będą mogli nam wyjaśnić losy Józefa!
Genealogia Powstańców Wielkopolskich