Juskowiak Wojciech
Juskowiak Wojciech
Odnośnie nazwiska - ojciec w akcie ślubu występuje jako Józkowiak, zmarł jako Juskowiak, troje z dzieci rodzi się jako Jóskowiak, w e-kartotece Wojciech zapisany jest pod nazwiskiem Juskowiak, na liście strat widzimy dwukrotnie zapis JUSKOWIAK
Juskowiak Wojciech oraz Agnieszka, Walenty i Magdalena urodzili się w rodzinie Józefa i Franciszki z dom. Matysiak, para pobrała się w roku 1870 w Grodzisku Wielkopolskim:
Parafia katolicka Grodzisk Wielkopolski, wpis 13 / 1870
Joseph Józkowiak (30 lat)
Francisca Matysiak (22 lat)
Juskowiak Wojciech urodził się 25 marca 1889 roku w miejscowości Cykówko – przysiółek w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Kamieniec, przy drodze z Ptaszkowa do Kamieńca. W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego miejscowość wzmiankowana jako Cykówko należała do wsi większych w ówczesnym pruskim powiecie Kosten rejencji poznańskiej.
Zmarł lub zginął zamęczony w więzieniu we Wronkach 22 sierpnia 1942 roku.
Po obowiązkowej służbie wojskowej, pracował w Nadrenii Północnej - Westfalii, gdzie był członkiem SOKOŁA, tam też zaciągnął się do oddziału, który miał ruszyć na ziemie polskie. Grupa ochotników dotarła do Zbąszynia, a później do Leszna, skąd pieszo wyruszyli w kierunku Poznania.
Wymieniony jako Powstaniec Wielkopolski :
status/stopień: plutonowy
źródła: Archiwum Państwowe w Poznaniu, Zespół: Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, sygn. 32: Spis zweryfikowanych 4622 - 9099
oraz jednostka: 1 Kompania Poznańska
źródła: Album Pamiątkowy Powstańców Ziem Zachodnich R.P., Poznań 1937, nr 1; Poznań 1938, nr 2, nr 3, nr 4, nr 5; [Poznań] 1939, nr 6
Po Powstaniu pracował jako ślusarz, zatrudniony w Warsztatach Kolejowych w Poznaniu.
W okresie II Wojny Światowej zaprzysiężony do NOB we wrześniu 1940 r. Żołnierz „piątki” Stanisława Perza (Wydzielony Obwód Warsztaty Kolejowe). Otrzymywał „Polskę Narodową”, płacił składki organizacyjne.
Aresztowany przez Gestapo 19 lutego 1941 r. Osadzony w Forcie VII w Posen (Poznań)i w więzieniu w Allenstein (obecnie Olsztyn). Skazany wyrokiem OLG Posen na sesji wyjazdowej w Tremessen (Trzemeszno) 3 czerwca 1942 r. na 4 lata obozu karnego. Osadzony w więzieniu w Warthestadt (Wronki), gdzie zmarł 25 marca 1942 roku.
źródła:
Encyklopedia Konspiracji Wielkopolskiej 1939-1945
http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search
http://powstancy-wielkopolscy.pl/search
http://www.basia.famula.pl/pl/
http://e-kartoteka.net/pl/search#show
http://poznan-project.psnc.pl/…/pl.wikipe…/wiki/Cyk%C3%B3wko
przygotowali: Rafał Sierchuła i Ewa A. Slomska