Józef Dykierek
W spisie Powstańców Wielkopolskich http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search
podano Powstańca:
Dykiert, Józef - ur. 1895.03.11 Wąsowo, Nowy Tomyśl
ponieważ nikogo takiego nie odnaleźliśmy - poprosiliśmy o pomoc Czytelników, Pan Artur Przemysław Paczesny
https://www.facebook.com/Drewno-Genealogiczne odnalazł poprawne dane, zatem nasz Powstaniec to
Józef #Dykierek urodził się 11 marca 1895 roku, zmarł w marcu 1968 roku. Pochowany na cmentarzu w Granowie, związany z Wąsowem i Granowem.
Rodzice Chryzostom Dykierek i Katarzyna dom. Przybylak pobrali się w w roku 1869:
Parafia katolicka Wytomyśl, wpis 13 / 1869
Chrysostomus Dykierek (36 lat, wdowiec) i Catharina Przybylak (22 lat) , z małżeństwa tego urodzili się: Jan, Magdalena, Marcin, Katarzyna, Andrzej, Franciszek, Stanisław, Walenty, Michał, Ignacy i JÓZEF.
Rodzeństwo przyrodnie z I małżeństwa Chryzostoma i Franciszki z Heniczów - Marianna, Michalina i Stanisława
Józef Dykierek chodził do Szkoły Podstawowej w Wąsowie. Pisania i czytania po polsku uczył się u księdza Styczyńskiego w Wytomyślu gdyż w szkole nauka języka polskiego była zakazana. Po wybuchu I wojny wcielony do armii niemieckiej.
W 1918 bierze czynny udział w przygotowaniu do zbrojnego wystąpienia przeciwko niemieckiemu zaborcy. Spotkania odbywają się u hrabiego Łąckiego w Posadowie. 27 grudnia 1918 roku chwyta jako powstaniec za broń. Walczy w Wąsowie i okolicy. 5 stycznia 1919 roku cała brać powstańcza przyłączyła się do Kompanii Lwówek, która weszła w skład II Batalionu II Pułku Strzelców Wielkopolskich. Walczy w Wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921 w stopniu plutonowego. Po zakończeniu wojny przeniesiony do Ochrony Pogranicza w Międzychodzie. Po zwolnieniu z wojska w 1930 roku kończy szkołę weterynaryjną i rozpoczyna pracę w Granowie. Ponownie powołany do wojska we wrześniu 1939 roku. Zmarł w marcu 1968 roku. Pochowany na cmentarzu w Granowie.
Odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Niepodległości, Medalem Polska Swemu Obrońcy, Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym http://www.powstaniewielkopolskie.eu/powstanie-wielkopolski/szgleader/lista-powstancow/gmina-granowo/dykierek-jozef.html?fbclid=IwAR1Bz5RIZnAnD4qCmFXu53ghTJpxXI2tcEz4lC73RJvZz7YEeL3DOyIDfEQ
W POWSTANIU
jednostka: Kompania Lwówecka
status/stopień: kapral
Uchwała Rady Państwa nr: 11.10-0.912 z dnia 1958-11-10
Opis:
Od 02.01.1919 brał czynny udział w Powstaniu Wlkp. oddział Wąsowo, pow. Nowy Tomyśl, następnie 05.01.1919 został wcielony do Kompanii Lwówek, pow. Nowy Tomyśl. Następnie walczył z bronią w ręku na froncie Wąsowo - Zemsko, Lewice pow. Nowy Tomyśl, Grudna, Strzciel, Miedzichowo, Mnichy, Kamionna, Kolno, Zatom Stary pow. Międzychód. W międzyczasie wyróżnił się w walkach gdzie został mianowany do stopnia kaprala. Na pierwszym froncie był pod dowództwem st. sierż. Rożka Jana. W Kompanii Lwówek walczył pod dowództwem por. Tomasza a później ppor. Kijewskiego.
Wojskowe Biuro Historyczne (daw. CAW), Wykaz akt powstańców wielkopolskich (maszyn.)
Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym
Archiwum Państwowe w Poznaniu, Zespół: Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, sygn. 45: Ewidencja członków Związku Weteranów Powstań Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej [nr 16967 - 23302]
*********************************
ŹRÓDŁA
Komentarze
Genealogia Powstańców Wielkopolskich