Jasielski Mieczysław (1902 - ?)
Jasielski Mieczysław (1902 - ?)
Urodził się 30 VI 1902 r. w Chodzieży. Syn powstańców Stefana (10 VIII 1879 r. Nowe Miasto nad Wartą - 8 XII 1920 r. w Chodzieży, syn Jana Kazimierza i Amandy Venerandy z d. Stajmetz para pobrała się w Żerkowie pow. Jarocin w 1872 r.) i Marianny (Marii z d. Czarnecka 10 I 1880 r. w miejscowości Jawory (wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, w gminie Borek Wielkopolski), zm. 27 IV 1974 r. w Chodzieży, córka Jana Nepomucena i Wiktorii Marcinkowskiej, para pobrała się w roku 1871).
Stefan i Maria (Marianna) pobrali się w 1899 r. (inne źródła podają 1902 r.). Małżonkowie wspólnie gromadzili w mieszkaniu broń, którą przekazali powstańcom. Kiedy 11 XII 1918 r. w Chodzieży zawiązała się Rada Ludowa z ks. Ignacym Czechowskim na czele, Stefan Jasielski został jednym z jej członków. Był również członkiem polsko-niemieckiej delegacji z Chodzieży, która 5 I 1919 r. udała się do przebywającego w Budzyniu dowódcy powstańców, por. Włodzimierza Kowalskiego, w sprawie zawieszenia broni.
W uzasadnieniu nadania WKP Marii czytamy: Uchwała Rady Państwa nr: 11.17-0.933 z dnia 1958-11-17
Opis:
Jasielska Maria już przed wybuchem Powstania Wlkp. współpracowała z organizacjami polskimi i to poprzez udzielanie wywiadu z terenu Chodzieży i Piły. Przyczyniła się bardzo poprzez udzielanie wiadomości do oddziałów powstańczych w Budzyniu o ruchach Grenzschutzu przez co oddziały te mogły chociaż w części zajmować mniej narażające na straty pozycje. Jasielska magazynował również u siebie wspólnie z mężem powstańcem broń, która przydała się oddziałom jej nie posiadającym. Jasielska wraz z mężem i synem, obaj już nieżyjącymi, stanowili rodzinę która dla oswobodzenia Polski poświęciła się w zupełności.
Mieczysław w projekcie WTG Gniazdo, Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego, baza on - line wymieniony trzykrotnie.
24 IV 1919 r. na prośbę został przeniesiony na Stację Lotniczą Ławica z 4. Pułku Strzelców Wielkopolskich. 19 V 1919 r. rozpoczął służbę jako technik - radiotelegrafista. W Poznaniu mieszkał u rodziny matki (Czarneckich) przy ul. 27 Grudnia 19. Następnie przeniósł się na ul Woźną 11, gdzie zamieszkał u p. Rypińskich. To rodzina przyrodniej siostry Stefana Jasielskiego – Ireny Jasielskiej – Rypińskiej. W 1926 r. spędził miesiąc w Szwecji. Do 25 IV 1928 r. mieszkał w Poznaniu przy Wodnej 11, skąd powrócił do Chodzieży. W czasie II Wojny został wysiedlony wraz z matką i rodzeństwem do GG. Poprzez Łódź dotarł do Warszawy. Zaginął w 1944 r. w trakcie Powstania Warszawskiego. Figuruje w ewidencji PCK dotyczącej cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. Jako ostatni adres podana jest ul. Krucza 40 w Warszawie. To adres kolejnej przyrodniej siostry ojca Mieczysława – Wandy Jasielskiej, jej mieszkanie zostało zniszczone w trakcie Powstania. Mieczysław był chory stwardnienie wieloogniskowe. W trakcie powstania przebywał w Szpitalu Ujazdowskim i wraz z nim ewakuowany do Milanówka następnie przebywał w Krakowie.
Miejsce pochówku Mieczysława Jasielskiego nie jest znane.