Janowicz Wojciech - człowiek widmo.
Janowicz Wojciech - człowiek widmo.
W Powstańcy Wielkopolscy. Biogramy uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, t. X, pod red. Bogusława Polaka, Poznań 2013 znajduje się biogram sporządzony przez Eligiusza Tomkowiaka a dotyczący Wojciecha Janowicza urodzonego rzekomo 29 maja 1891 roku w Konarzewie gmina Dopiewo, rzekomi rodzice to Stefan i Zuzanna z dom. Mądra.
Zacznijmy zatem od przeglądu akt zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Poznaniu
w zespole Urząd Stanu Cywilnego Konarzewo (pow. poznański) za rok 1891 zapisanych zostało 192 dzieci urodzonych w obecnej gminie Dopiewo, do której należy i Konarzewo. Wśród urodzonych dzieci nie ma ani Wojciecha ani takich rodziców.
No cóż, być może matka urodziła w innej miejscowości albo zgłaszający zgłosił gdzie mu było bliżej. Zatem szukam ojca Stefana Janowicza i matki Zuzanny.
Jak to mówią BINGO, w Miłostowie w roku 1891 dokładnie 7 XI 1891 roku zwiazek zawarli Stefan i Zuzanna … z dom. Dominiak. No cóż, być może Wojciechowi przyszło się na świat przed ślubem rodziców. Sprawdzam zatem dzieci urodzone z matki Zuzanny Dominiak. Jest. Dwoje - Wawrzyniec ur. 30 VIII 1892 i Marianna w roku 1894, ale to już dzieci zrodzone w związku małżeńskim ze Stefanem. Innych dzieci brak.
Zuzanna Mądra jako matka - brak.
Idźmy dalej tropem Wojciecha, w biogramie napisane zostało, że 2 stycznia 1919 roku ochotniczo wstąpił do oddziałów powstańczych w Poznaniu i został przydzielony do 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich i walczył o lotnisko Ławica.
Widzą Państwo nieścisłości? Owszem mógł wstąpić do ochotników w Poznaniu, ale nie mógł zostać przydzielony do 1PSW, bo ten został sformowany na podstawie rozkazu dziennego nr 14 głównodowodzącego Siłami Zbrojnymi Polskimi w byłym zaborze pruskim, gen. por. Józefa Dowbor-Muśnickiego z dnia 19 stycznia 1919 roku, jako 1 pułk strzelców wielkopolskich, czyli już po zdobyciu Ławicy (walki w nocy z 5 na 6 stycznia 1919 roku!). Mam przed sobą listę sporządzoną przez Roberta Kulczyńskiego zdobywców i żołnierzy “Ławicy” - na próżno tu szukać nazwiska Janowicza!
Dalej jest o walkach na Wschodzie, o odniesionej ranie, leczeniu, kursach itd. ale dalej brak takiej osoby! Zwolniony z wojska w sierpniu 1921 roku, przenosi się? zostaje zatrudniony w Ostrowie Wielkopolskim, a następnie od 1 I 1926 roku w Poznaniu, czyli mamy kolejny punkt zaczepienia - Kartoteka mieszkańców miasta Poznania stanowi bezcenne źródło informacji o osobach mieszkających zarówno na stałe jak i przebywających tylko czasowo w Poznaniu w latach 1870-1931 i tu na 204 Janowiczów — Wojciecha brak.
Czytając dalej życiorys przedstawiony w Biogramach (...) w czasie okupacji niemieckiej w 1940 wywieziony z rodziną do Generalnej Guberni a w 1944 na roboty przymusowe, ale na Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945 - takiej osoby brak (owszem, wiem lista nie jest kompletna), ale na samych Listach wywiezionych także brak Wojciecha.
Przejrzałam wszystkie dostępne fiszki w WBH na nazwisko Janowicz - Wojciech nie występuje, ale zostały rzekome odznaczenia - Medal Pamiątkowy za wojnę 1918-1921, Odznaka Pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich, Odznaka Orląt Lwowskich…
I wisienka na torcie. Wg biogramu zmarł 19 listopada 1978 roku i spoczywa na cm. komunalnym Junikowo w Poznaniu. W USC Poznań nie ma w listopadzie odnotowanego zgonu na takie imie i nazwisko a na cmentarzu junikowskim … nie ma takiego pochówku, co zostało dokładnie sprawdzone przez p. Rafała Ratajczaka z UM Poznań.
Jakie mamy zatem opcje? Urodził się pod innym nazwiskiem? Gdzie, kiedy? Może miał inne imię? Może w międzyczasie zmienił nazwisko?
Pomysły jak odnaleźć właściwą osobę?