Gadomski Stanisław (1898-1973)
Gadomski Stanisław (1898-1973)
urodził się 3 XI 1898 roku w miejscowości Golub -Dobrzyń – obecnie miasto w Polsce położone w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu golubsko-dobrzyńskiego i gminy wiejskiej Golub-Dobrzyń, w rodzinie Ludwika i Marianny z d. Pankowska.
Nie ustalono kiedy i gdzie brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, w nekrologu zamieszczonym w Dzienniku Bałtyckim napisane zostało “lotnik, powstaniec wielkopolski, członek AK i ZBoWiD, odznaczony Medalem Niepodległości, Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi”.
9 V 1938 r. został odznaczony Medalem Niepodległości - niezbędna kwerenda w WBH.
Brał udział w Kampanii Wrześniowej jako żołnierz II Pułk Lotniczy w Krakowie. Wg zapisów na listach strat Oddziałowe Archiwum IPN w Gdańsku IPN Gd 212/534 - żołnierz zawodowy, był jeńcem wojennym, w 1944 r. uciekł z niewoli i ukrywał się do końca okupacji, natomiast w Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Delegatura w Bydgoszczy IPN By 686/837 podaje, że z zawodu był rolnikiem, Ranny, wrócił do domu w 12 XI 1939 r. , 15 XI 1939 r. aresztowany przez Selbstschutz i osadzony w GESTAPO w Golubiu.
Zmarł 5 V 1973 roku, spoczął na cm. św. Franciszka w Gdański, spoczywa z małżonką Marią i synem Mieczysławem, trudność w odnalezieniu miejsca spoczynku polega na tym, że wyszukiwarka grobów dla cm. w Gdańsku wskazuje zarówno cm. Łostowicki jaki i św. Franciszka. Na podstawie wizji lokalnej na cm. św. Franciszka ustalono, że rodzina spoczywa kwatera taras 5 nr rzędu 6 nr grobu 20 (mapa w załączeniu), administracja podała położenie grobu jako Taras 5 rząd 4 miejsce nr 7.
Grób jest w tragicznym stanie, nie zachowała się płyta nagrobna czy tabliczka imienna Stanisława, metalowa tabliczka z imieniem syna Mieczysława leżała za wezgłowiem grobu. Z informacji uzyskanej od administracji cmentarza wynika, że grób nie jest opłacony od 2015 roku i grozi mu likwidacja.
Zostanie złożony wniosek do IPM o kwerendę a w następstwie, której o wpis do Ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.
Dziękuję za pomoc w ustaleniu danych i poszukiwaniach grobu na cm. w Gdańsku Hannie Lisiak-Góźdź, Agnieszce Łyś i Annie Borkowskiej oraz Dariuszowi Boczkowi.