• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Celem strony GENEALOGIA POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH jest przedstawienie Czytelnikowi nie tylko sylwetki Powstańca, ale i udokumentowanie Ich życia, Rodziców, Małżonków, Dzieci i o ile to możliwe wskazanie miejsca spoczynku.

Strony

  • Strona główna

Franciszek Walkowiak

Franciszek Walkowiak oraz Władysław, Aniela i Janina urodzili się w rodzinie Jana i Jadwigi z domu Waligórska, rodzice pobrali się :
 
 
Parafia katolicka Poznań - par. św. Jana Jerozolimskiego, wpis 23 / 1895
Joannes Walkowiak (ur. 1872) ojciec: Carolus , matka: Agnes
Hedvigis Waligorska (ur. 1875) ojciec: Martinus , matka: Anna
 
 
Urząd Stanu Cywilnego Poznań, wpis L-50 / 1895
Johann Walkowiak (ur. 1872) ojciec: Carl Walkowiak , matka: Catharine Rzadkiewicz
Hedwig Waligórska (ur. 1875) ojciec: Martin Waligórski , matka: Anna Mielarczyk
 
 
Franciszek Walkowiak urodził się 30 września 1898 roku w Poznaniu, zmarł 13 grudnia 1970 roku w Poznaniu, spoczywa na cmentarzu komunalnym Poznań Junikowo, pole:9 kwatera:5 rząd:10 miejsce:391
 
 
 
W POWSTANIU
jednostka: Kompania Kórnicka, 11 Pułk Strzelców Wlkp. status/stopień: szeregowiec uwagi: Poznań, rzeźnik odznaczenie: Wielkopolski Krzyż Powstańczy
Uchwała Rady Państwa nr: 07.30-0.952 z dnia 1964-07-30
Opis:
Kol. Walkowiak Franciszek zweryfikowany w ZBoWiDzie nr. leg.640/Ps nr. ewid.Okręgu Poznań 216350 w roku 1918 po powrocie z I wojny światowej wstąpił w listopadzie do Rady Ludowej w Kórniku.Kiedy tworzyła się I Kompania Powstańców Kórnickich kol. Walkowiak wstąpił w grudniu 1918 pod dowództwo por. Dr St.Celichowskiego. 27 grudnia 1918 brał udział w walkach ulicznych miasta Poznania oraz przy zdobywaniu arsenału broni a następnie po uzbrojeniu przy zdobywaniu dworca kolejowego.W styczniu 1919 wyruszył z I kompanią pod dow. por. Dr Celichowskiego na front zachodni pod Zbąszyń i tam brał udział w walkach z Niemcami pod Strzeżewem i Łomnicą. Z pod Zbąszynia pojechał pod Rawicza, gdzie utworzył się 11 pułk strzelców wlkp. Brał udział w walkach pod Słupcą-Widawą-Golejewkim i Zieloną Wsią. Następnie przerzucono pułk pod Kępno-Bralin celem obsadzenia granicy. Zdemobilizowany został w roku 1921 z 55 p.p. w Poznaniu.
 
 
źródła:
Archiwum Państwowe w Poznaniu, Zespół: Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, sygn. 42: Imienny spis powstańców frontu zachodniego (maszyn.)
Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym
Archiwum Państwowe w Poznaniu, Zespół: Zarząd Okręgowy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Poznaniu, sygn. 472: Życiorysy powstańców wielkopolskich: R - tom III (Rosada Walenty - Rzyski Jan)
Archiwum Państwowe w Poznaniu, Zespół: Związek Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, sygn. 45: Ewidencja członków Związku Weteranów Powstań Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej [nr 16967 - 23302]
Wykaz grobów uczestników Powstania Wielkopolskiego na poznańskich cmentarzach, oprac. GEOPOZ Poznań
 
 
Dokumentacja fotograficzna Agnieszka Grądzielewska - dziękuję!
http\://powstancywielkopolscy.pl/
https\://www.myheritage.pl/
http\://poznan-project.psnc.pl/
http\://www.basia.famula.pl/
https\://szukajwarchiwach.pl/
#Powstańcy #Lub_Wielkopolskę #Lub_Lubuskie #Poznań #powstańMY #genealogia_Powstańców_Wielkopolskich

Genealogia Powstańców Wielkopolskich
Genealogia Powstańców Wielkopolskich


15 lipca 2020   Dodaj komentarz
Franciszek Walkowiak   genealogia   historia   powstanie_wielkopolskie  
Ewa1974 | Blogi