Domagalski Leonard (1902 - 1980)
Domagalski Leonard (1902 - 1980)
Ojciec Powstańca był dwukrotnie żonaty, pierwszą żoną została Jadwiga z dom. Bartecka. Z tego związku urodziło się pięcioro dzieci Wiktor (1898) - Powstaniec Wielkopolski i 4 córki. Żona zmarła przy porodzie jednej z córek. Po śmierci Jadwigi, dziećmi zajmowała się jej siostra Joanna Bartecka, którą wkrótce Jan poślubił.
Domagalski Leonard urodził się 31 X 1902 roku w miejscowości Żylice, obecnie jest to część wsi Sławno – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kiszkowo, w rodzinie Jana (ur.1861) i Joanny z dom. Frankowska (ur.1864), para pobrała się w Gnieźnie w roku 1888.
Jan i Joanna mieli 11 dzieci: Leonarda, Stanisława, Michała, Władysławę, Stefana, Jana, Alojzego, Teodora, Anielę, Teodorę i Franciszka.
Leonard zgłosił się do PW w wieku 17 lat. Nie był pełnoletni i nie dostał broni, tak jak jego przyrodni brat Wiktor, nad czym bardzo ubolewał. Otrzymał buty i górę od munduru, spodnie miał swoje. Jeździł konno i dowoził amunicję. Nie mógł się doczekać, aż skończy 18 lat, aby otrzymać broń. Jednak do tego czasu PW się skończyło. Walczył w Kompanii Kłeckiej u Edmunda Rogalskiego, brał udział w walkach pod Szubinem.
Po zakończeniu działań powstańczych w roku 1919, został zwolniony ze względu na młody wiek, wrócił do domu, pracuje w gospodarstwie rodziców.
Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W roku 1922 został ponownie powołany do wojska polskiego jako poborowy i pełnił służbę do roku 1925 w 70 P. P. w Jarocinie. Po odbyciu służby wojskowej powrócił do pracy na roli w gospodarstwie rodziców, gdzie pracował do chwili wybuchu II wojny światowej 1939 r.
W okresie okupacji, wysiedlony z gospodarstwa, pracował na roli w gospodarstwie niemieckim w Kamionku.
Za udział w powstaniu odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym w roku 1972, tego samego roku mianowany do stopnia podporucznika.
W 1945 r. w Łagiewnikach Kościelnych Leonard wziął ślub z Ludwiką I voto Sochacka z dom. Wojtaszak. Pierwszy mąż Ludwiki zginął w KL Dachau. Z pierwszego małżeństwa Ludwika miała dwóch synów: Stanisława i Edmunda. Ze związku z Leonardem Domagalskim miała 2 córki: Danutę (ur. 11 II.1946) i Halinę (ur. XII 1948).
Zmarł 27 III 1980 roku. Spoczywa na cmentarzu parafialny w Sławnie (gmina Kiszkowo) z bratem Michałem, który zginął w pierwszych dniach II wojny światowej. Żona spoczywa w Gnieźnie.
Po Powstańcu zachowała się kopia munduru weterana Powstańca Wielkopolskiego, która jest eksponowana w Izbie Pamięci i Tradycji Ziemi Kiszkowskiej w Łagiewnikach Kościelnych.
Odznaczony: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Wielkopolski Krzyż Powstańczy i Odznaka „Za Zasługi dla ZBoWiD”.
źródła: Urząd Stanu Cywilnego Gniezno, wpis 80 / 1888, Parafia katolicka Gniezno - par. św. Trójcy, wpis 47 / 1888, WTG Gniazdo - Odznaczeni Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Akt zgonu nr 1723/1980 USC Poznań, dokumenty i pamiątki od córki Danuty.
—----------------------------------------------------------
Urząd Stanu Cywilnego Gniezno, wpis 80 / 1888
Johann Domzalski (ur. 1861)
matka: Apollonie Domzalska
Johanna Frankowska (ur. 1864)
ojciec: Joseph Frankowski , matka: Konstanze Szarzynska
Parafia katolicka Gniezno - par. św. Trójcy, wpis 47 / 1888
Joannes Domżalski (27 lat)
ojciec: Joannes + , matka: Apollonia +
Joanna Frankowska (24 lat)
ojciec: Joseph , matka: Constantia Szarzyńska +