BRACIA TABERSCY ANTONI I JAN Z CHROŚNICY
UWAGA POSZUKUJEMY INFORMACJI DOTYCZĄCEJ MIEJSCA POCHÓWKU BRACI - PRAWDOPODOBNIE MIĘDZYCHÓD LUB SIERAKÓW
------------------------------
BRACIA TABERSCY ANTONI I JAN Z CHROŚNICY urodzili się w rodzinie Kazimierza i jego II żony Wiktorii z dom Rozynek, rodzice pobrali się w 1869 roku w parafii zbąszyńskiej. Dziadkowie - Andrzej Taberski - Tobys i Regina Nita oraz Kazimierz i Weronika z dom. Wachowska.
Kazimierz i Wiktoria - akt ślubu
ANTONI #TABERSKIurodził się 17 stycznia 1879 roku w Chrośnicy w rodzinie Kazimierza /1822/ i Wiktorii z dom. Rozenek, Zmarł 29 września 1961 roku w Międzychodzie.
W czasie Powstania Wielkopolskiego Antoni był dowódcą ochotniczego odziały z Chrośnicy
za:
8 stycznia 1919 roku (niektóre źródła podają datę 12 lub 15 stycznia) powstańcy z oddziału z Chrośnicy uzyskują informacje o planowanym przez Niemców ataku na posterunek powstańczy w budce kolejowej nr 47a (obecnie budynek przy torze kolejowym na końcu ulicy Marcińca). Powstańcy postanawiają przygotować zasadzkę i opuściwszy posterunek zajmują pozycje wokół niego: kompania bukowska pod dow. Franciszka Szulca na Przysiółkach, kompania opalenicka z dow. Edmundem Klemczakiem w Nowym Dworze oraz lokalny oddział z Chrośnicy pod dow. Antoniego Taberskiego przy drodze prowadzącej ze Zbąszynia do Chrośnicy. Około godziny 6 nad ranem 9 stycznia (niektóre źródła podają datę 13 lub 16 stycznia) następuje podejście oddziałów niemieckich pod posterunek na co powstańcy odpowiadają okrążeniem ich i ostrzałem z karabinów i granatów ręcznych. W krwawej potyczce oddziały powstańcze niemalże zupełnie rozbijają oddział niemiecki, straty po obu stronach są jednak znaczne – około 20 zabitych po stronie niemieckiej i 8 poległych wśród powstańców.
za:
Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym: Uchwała Rady Państwa nr: 12.17.-0.1046 z dnia 1958-12-17
Opis:
Brał czynny udział w walkach powstańczych od 03.01.1919 r. pod Zbąszyniem, Nową Wsią Zbąską, Łomnicą, Szubinem i Margoninem w komp. Opalenickiej pod dow. por. Klemczaka. Podczas bitwy zostaje raniony i umieszczony w szpitalu w Nowym Tomyślu. Po wyleczeniu został z wojska zwolniony w dniu 26.02.1920 r. w stopniu plutonowego.
Dodatkowe informacje:
Zaświadczenie RKU w Poznaniu Zaświadczenie Biura Historycznego DOK VII w Poznaniu
**************
Jan #Taberskiurodził się 18 maja 1878 roku w Chrośnicy, nie jest znana data i miejsce zgonu oraz pochówek, w PW brał udział w oddziale z Chrośnicy, wymieniony na listach Powstańców dla Sierakowa.
Ożenił się z Marianną Hauser, mieli syna Jana urodzonego w 1902 roku, syn mieszkał w Poznaniu.
Źródła:
1. Położenie Polaków pod zaborem pruskim i ich walka o zrzucenie jarzma pruskiego. Powstanie Wielkopolskie na froncie zachodnim w okol. Zbąszynia i Babimostu (nadesłane w ramach konkursu Głosu Wielkopolskiego i ZBOWiD "W 50 rocznicę Powstania Wielkopolskiego") - Połomka Franciszek; Krotoszyn 1968
2. Powstanie Wielkopolskie w Opalenicy (nadesłane w ramach konkursu Głosu Wielkopolskiego i ZBOWiD "W 50 rocznicę Powstania Wielkopolskiego") - Drążkiewicz Kazimierz; Poznań 1968
3. Wiadomości z Historji Regionalnej Obwodu Szkolnego Nowotomyskiego - Antoni Taberski ; Nowy Tomyśl 1934
4. Trzeba było pójść... Powiat nowotomyski w powstaniu wielkopolskim 1918-1919. Historia i pamięć - Kościański Z. Wojcieszak B. (red.); Nowy Tomyśl 2010.
Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym
Wiadomości z historji regionalnej Obwodu Szkolnego Nowotomyskiego, Nowy Tomyśl 1934
Wacław #Czuchwicki, Ziemia Zbąska i jej okolice, Zbąszyń 2003
Czuchwicki Wacław, Powstania Wielkopolskie, Zbąszyń 2008
Trzeba było pójść… Powiat nowotomyski w powstaniu wielkopolskim 1918-1919, pod red. Zdzisława Kościańskiego i Bogumiła Wojcieszaka, Nowy Tomyśl 2010
#Chalasz Roman, Wielki Almanach Powstańczy Powiatu Międzychodzkiego (maszyn.).
Genealogia Powstańców Wielkopolskich