• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Genealogia Powstańców Wielkopolskich

Celem strony GENEALOGIA POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH jest przedstawienie Czytelnikowi nie tylko sylwetki Powstańca, ale i udokumentowanie Ich życia, Rodziców, Małżonków, Dzieci i o ile to możliwe wskazanie miejsca spoczynku.

Strony

  • Strona główna

BRACIA SZYMAŃSCY Z DUSZNIK

Bracia Szymańscy - FRANCISZEK, NIKODEM I ANTONI oraz ich rodzeństwo Monika, Marianna, Weronika, Klara, Helena, Władysław, Marian, Tadeusz, Stanisław i Anna urodzili się w rodzinie Walentego i Julianny z Nowaków, rodzice pobrali się w roku 1887 w Wilczynie:
Parafia katolicka Wilczyna, wpis 7 / 1887
Valentinus Szymański (28 lat)
ojciec: Nicolaus Szymański , matka: Angela Wylegała
Julianna Nowak (20 lat)
ojciec: Franciscus Nowak , matka: Paulina Firlej, potwierdzony wpisem USC Pniewy.
 
#Szymański Franciszek ur. 1897.03.27, Duszniki
zmarł 20 lutego 1983 roku w Dusznikach i tam pochowany
 
 
24 lutego 1930 roku poślubił Helenę z Szymankiewiczów z Turkowa, para doczekała się 12 dzieci. Niestety wojenna zawierucha nie oszczędziła rodziny. W 1916roku powołany do armii niemieckiej, do 3 pułku artylerii ciężkiej (do 11 listopada 1918) który walczył na kresach wschodnich i we Francji. 28 grudnia 1918 roku jako ochotnik wstąpił do kompanii powstańczej w Poznaniu. Brał udział w zdobywaniu koszar wojskowych Urzędu Umundurowania i Dworca Poznańskiego. Walczył pod dowództwem por. Talarczyka i por. Jasińskiego. Brał także u dział w walkach pod Kcynią, Nakłem, Bukiem i Poznaniem do 20 lutego 1919 r. Wcielony do służby w Wojsku Polskim, razem z braćmi Nikodemem i Antonim, brał udział w wojnie bolszewickiej. Zwolniony został z wojska w 1921 roku. Otrzymał kilka odznaczeń za waleczność. W Polsce niepodległej udzielał się w pracy wielu organizacji i stowarzyszeń: w Kółku Rolniczym, w Katolickim Towarzystwie Robotników Polskich, w Towarzystwie Śpiewaczym „Lutnia” i chórze kościelnym „Cecylia”. Utalentowany artystycznie, grał główne role w przedstawieniach amatorskich. Był radnym we władzach samorządowych, członkiem Komisji Drogowej Gminnej Rady Narodowej. Przede wszystkim był dobrym rolnikiem, przejął gospodarstwo po rodzicach. Niestety wojenna zawierucha nie oszczędziła rodziny. Na początku II wojny światowej aresztowany przez Gestapo, był osadzony w Forcie VII, a stamtąd wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oranienburgu. Żona Helena z siedmiorgiem dzieci została wysiedlona z gospodarstwa do miejscowości Kępa pod Szamotułami. Za przechowywanie niewielkiej ilości zboża została uwięziona, a dzieci pozostały bez opieki. W tym czasie zmarł najstarszy syn Feliks. Franciszek przeżył obóz koncentracyjny i 2 maja 1945 roku powrócił do Dusznik. Został prezesem Związku Byłych Więźniów Politycznych i członkiem Związku Powstańców Wielkopolskich, organizacji rozwiązanych przez władze powojenne. Nadal udzielał się w pracy społecznej. Był radnym gminnym, członkiem chóru „Halka”, po 1956 r. członkiem Kółka Rolniczego i organizacji ZBoWiD.
 
notka biograficzna i zdjęcie rodzinne za: http://duszniki.esamorzad24.pl/filemanager/photos/uploads/newspapers/51/5d931fdf18d79Informator_47.pdf
 
 
#Szymański Nikodem ur. 1889.09.15 Duszniki
zmarł 8 lutego 1962 roku w miejscowości Rzadkowo, spoczywa na cmentarzu w Kaczorach 3 lutego 1921 roku poślubił Leokadię Nowicką 1890-1978 roku, z którą miał syna Stefana W 1910 r. został wcielony do ramii niemieckiej. Walczył w I wojnie światowej na froncie wschodnim i pod Verdun. Wspólnie z bratem Franciszkiem brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Walczył w kompanii międzychodzkiej, w oddziale dowodzonym przez Franciszka Górskiego z Dusznik. Był rolnikiem.
 
 
#Szymański Antoni urodził się 25 maja 1902, Duszniki
zmarł 15 kwietnia 1933 roku - nie jest znane miejsce pochówku poślubił Weronikę Turkot a następnie Zofię z Jandów, ze związku tego urodził się syn Celestyn Wcielony do odrodzonego Wojska Polskiego, walczył w wojnie bolszewickiej. Był właścicielem autobusu (otrzymanego od rodziców w spadku), który kursował na trasie Duszniki-Poznań.
 
 
 
*********************************
ŹRÓDŁA
http\://powstancywielkopolscy.pl/
http\://powstancy-wielkopolscy.pl/search
https\://www.myheritage.pl/
http\://poznan-project.psnc.pl/
http\://www.basia.famula.pl/
https\://szukajwarchiwach.pl/
fotografie ze zbiorów p. Elżbiety Góreckiej oraz http://duszniki.esamorzad24.pl/filemanager/photos/uploads/newspapers/51/5d931fdf18d79Informator_47.pdf skąd też pobrano notki biograficzne braci
Mikuła Andrzej, Wawrzyniak-Zdziebko Mirona, Zielińska Beata, Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Złota księga pamięci mieszkańców Ziemi Dusznickiej, red. i oprac. Mirona Wawrzyniak-Zdziebko, Duszniki 2009
opracowała Ewa Alicja Slomska
 
27 kwietnia 2020   Dodaj komentarz
Szymański   genealogia   historia   powstanie_wielkopolskie  
Ewa1974 | Blogi