Biały Kazimierz i ... Feliks
Wspólnie z panem dr Rafałem SIERCHULĄ z Biura Badań Historycznych IPN Oddział w Poznaniu chcielibyśmy Państwu przedstawić sylwetki 102 Powstańców Wielkopolskich związanych z Narodową Organizacją Wojskową.
Oczywiście robimy to w sposób dotąd Państwu znany w oparciu o genealogię rodziny z rozszerzonym wpisem o działalność w czasie II Wojny Światowej. W przypadku, gdy sylwetka Powstańca Wielkopolskiego była przez nas już prezentowana - będziemy edytować notatkę, post czy album o nowe informacje.
Zapraszamy także do kontaktu jeśli posiadacie Państwo informacje, a brak wymienionego PW. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem maila
genealogia.powstancow@gmail.com
Biały Kazimierz urodził się 16 lutego 1888 roku w Śmiglu, zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen 21 stycznia 1943 roku.
Kazimierz oraz Feliks 1875, Józef 1878, Zofia 1880 w 1898 wyszła za mąż za Stanisława Witaszka, zamęczona 01.06.1943 roku w niemieckim obozie koncentracyjny Auschwitz, Marianna 1883 - w roku 1906 wyszła za mąż za Karola Franciszka Mroczkiewicza, zmarła 12.12.1958 w Stęszewie --- urodzili się w rodzinie Józefa i Anny z dom. Scholz, rodzice pobrali się w Śmiglu 18 lipca 1871 roku:
Parafia katolicka Śmigiel, wpis 10 / 1871
Joseph Biały (26 lat)
Anna Scholz (19 lat)
KAZIMIERZ BIAŁY w Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego – baza on-line niestety ma biografię ma wymieszaną z … lekarzem i kapitanem i w dodatku swoim bratem … FELIKSEM, przy czym Feliks nie brał udziału w Powstaniu Wielkopolskim a … Śląskich - tu uwaga dla władz Stęszewa, że uhonorowali nazwą ulicy nie swojego mieszkańca ...
Dla jasności podajemy biografię za wikipedią FELIKSA:
Feliks Biały (ur. 24 kwietnia 1875 w Śmiglu, zm. 5 sierpnia 1943 w Krakowie) – polski lekarz i działacz narodowy na Górnym Śląsku, od 1904 r. mieszkający w Rybniku. Działał w Uniwersytecie Ludowym, banku ludowym, Towarzystwie Turystycznym "Beskid", prezesował rybnickiemu Towarzystwu Gimnastycznemu "Sokół". Był także współzałożycielem Gazety Ludowej.
Urodził się w rodzinie nauczyciela Józefa i Anny z Szolców. Pierwsze nauki pobierał od ojca. Do gimnazjum uczęszczał w Lesznie i Krotoszynie, gdzie zdał maturę w 1896. Studia medyczne odbywał we Wrocławiu, Würzburgu, Monachium i w Lipsku, gdzie w 1901 uzyskał doktorat.
Podczas studiów należał do pierwszego śląskiego gniazda „Sokoła” we Wrocławiu . Wtedy również działał w tajnej niepodległościowej organizacji akademickiej Związku Młodzieży Polskiej "Zet" . W konsekwencji, w 1901 został skazany przez władze pruskie na karę sześciu tygodni więzienia w procesie wytoczonym polskim studentom w Poznaniu za uczestnictwo w tajnych organizacjach niepodległościowych.
W 1903 zawarł związek małżeński z Jadwigą z domu Knechtel - znaną polską działaczką w Rybniku - z którą miał córkę Wandę i dwóch synów: Lecha i Zbigniewa.
Praktykę lekarską rozpoczął w Buku koło Poznania. W 1904 przeniósł się z Wielkopolski na stałe na Górny Śląsk, gdzie osiedlił się w Rybniku i z tym miastem związał swe późniejsze życie. W mieście objął praktykę lekarską po doktorze Antonim Jaworowiczu i do 1918 był jedynym polskim lekarzem w Rybniku. Podobnie jak wszystkich polskich lekarzy na Górnym Śląsku Feliksa Białego nie dopuszczono do kas chorych, dlatego wykonywał praktykę prywatną, otaczając bezinteresownie opieką biedną ludność polską.
W 1904 wszedł do zarządu banku ludowego w Rybniku. Wraz z miejscowym księgarzem Maksymilianem Basistą rozwinął działalność Towarzystwa Czytelni Ludowych (TCL) w powiecie rybnickim, gromadząc zbiory do wypożyczalni książek w Rybniku. W 1908 współdziałał przy założeniu Towarzystwa Lekarzy Polaków na Śląsku. Rok później był współzałożycielem, członkiem zarządu, a w latach 1911-1913 prezesem Polskiego Towarzystwa Turystycznego „Beskid”, mającego na celu rozwój polskiej turystyki w Beskidzie Śląskim, całkowicie przedtem opanowanego przez Niemców. Siedziba tego towarzystwa znajdowała się w Cieszynie, a więc wykraczała poza granice zaboru pruskiego.
Za swoją działalność został aresztowany przez Niemców w czasie I wojny światowej. W 1917 jako niemiecki poddany został wcielony do wojska w charakterze lekarza. Przed zakończeniem działań zbrojnych z powodu choroby zwolniono go z armii. W grudniu 1918 po zakończeniu pierwszej wojny światowej reprezentował ziemię rybnicką w obradach Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu.
W czasie powstań śląskich był komisarzem powiatowym Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Rybniku, a po trzecim powstaniu śląskim w 1921 zajmował przy kontrolerze alianckim w Rybniku stanowisko polskiego doradcy na powiat i miasto Rybnik. Od 1922 pełnił funkcję lekarza powiatowego w Rybniku.
2 maja 1923 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 1936 przeniósł się do Poznania, gdzie z siostrzeńcem doktorem Franciszkiem Witaszkiem założył pierwszą w Polsce wytwórnię strun chirurgicznych. Podczas drugiej wojny światowej ukrywał się w Wielkopolsce. Wówczas stan jego zdrowia pogorszył się. W czerwcu 1943 przeniósł się do Krakowa, gdzie 5 sierpnia, w wieku 68 lat, zmarł w wyniku następstw choroby wrzodowej żołądka. Pochowany został w Krakowie.
W 1960 jego prochy zostały przetransportowane do grobu rodzinnego w Rybniku.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Natomiast KAZIMIERZ BIAŁY to działacz SN i Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Mieszkaniec Stęszewa, właściciel przędzalni wełny. W czasie okupacji pracował jako robotnik. Kierował „piątką” NOB w Stęszewie. Organizował kolportaż „Polski Narodowej” i akcje sabotażowe. Zbierał fundusze na cele organizacji. Gromadził broń. Aresztowany przez Gestapo 6 listopada 1941 r. Osadzony w Forcie VII w Posen (Poznań)i w więzieniu w Elbing (obecnie Elbląg). Skazany wyrokiem OLG Posenna sesji wyjazdowej w Elbing 16 lipca 1942 r. na 10 lat obozu karnego.Osadzony 24 lipca 1942 r.w więzieniu w Rawitsch 3(Rawicz), 12 grudnia 1942 r.-w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen (nr obozowy 17821), gdzie został zamordowany 21 stycznia. - biografia za Encyklopedią Konspiracji Wielkopolskiej 1939-1945 s. 679
Encyklopedia Konspiracji Wielkopolskiej 1939-1945
http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search
http://www.basia.famula.pl/pl/
http://poznan-project.psnc.pl/
http://www.straty.pl/pl/szukaj
https://old.rybnik.eu/index.php?id=299
https://pl.wikipedia.org/wiki/Feliks_Bia%C5%82y