AUGUSTYNIAK LUDWIK 1898, Żbiki koło Pleszewa...
Ludwik #Augustyniak urodził się w małej wsi Żbiki, pomiędzy Żegocinem a Broniszowicami, w powiecie pleszewskim w Wielkopolsce dnia 7 grudnia 1898 roku.
Ludwik Augustyniak z małżonką
Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim i w walkach o granice. Służył m. in. w 62 pp w Bydgoszczy i w Dowództwie Okręgu Korpusu VIII w Toruniu. W 1939 brał udział w bitwie nad Bzurą. W kwietniu 1940 aresztowany przez gestapo, osadzony w obozie w Sachsenhausen, a następnie w Mauthausen, uwolniony dzięki staraniom rodziny. W 1942 podjął działalność konspiracyjną w AK. W lutym 1945 aresztowany przez NKWD, zbiegł podczas transportu. W czerwcu 1945 podjął pracę w MO w Bydgoszczy. Zaangażowany w działalność WiN. 16.04.1946 ponownie aresztowany przez UB. 30.09.1946 r. skazany przez WSR w Bydgoszczy na karę śmierci. wyrok wykonano.
Po uwolnieniu z obozu zaczął pracować w Reichsbahnausbesserungswerk Bromberg, jak nazywała się wówczas obecna PESA. Praca była ciężka, 10-godzinna, na zmiany. Co ciekawe, w owym zakładzie pracowało wielu byłych wojskowych związanych z przedwojenną Bydgoszczą. Tam zapewne spotkał sierżanta Dutkiewicza, kolegę z Powiatowej Komendy Uzupełnień. Dzięki jego wstawiennictwu w listopadzie 1942 roku znalazł się w szeregach bydgoskiej Armii Krajowej z przydziałem do grupy dywersyjno-wywiadowczej Tomasza Kędzierskiego (sam Kędzierski był m.in. "szefem arsenału” garnizonu bydgoskiego AK). Po wypędzeniu Niemców z Bydgoszczy Ludwik Augustyniak w lutym 1945 roku został aresztowany przez NKWD i osadzony w więzieniu w Koronowie. W tym samym miesiącu został wysłany do Jastrowia w grupie konwojowanej przez trzech milicjantów. Gdy konwój więźniów mijał w Bydgoszczy kamienicę przy ulicy Śniadeckich 41, działający w naszym mieście oddział WiN-u próbował najpierw pokojowo, a potem zbrojnie odbić więźniów. Ostatecznie trzej konwojenci zostali zabici, a aresztanci uwolnieni, między innymi Augustyniak i Dutkiewicz. Przy jednym z milicjantów miano znaleźć pismo NKWD informujące, że grupa byłych AK-owców miała zostać rozstrzelana po dotarciu na miejsce przeznaczenia. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze aresztowanie Augustyniaka w 1945 roku nastąpiło, gdy ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem. W tym samym roku bowiem, w czerwcu, podjął pracę w komendzie miejskiej MO w Bydgoszczy. Aresztowano go ponownie 18 czerwca 1946 roku. 30 września tego samego roku został przez Wojskowy Sąd Wojskowy w Bydgoszczy (Sr 519/46) skazany razem z Dutkiewiczem na karę śmierci. Oficjalnym uzasadnieniem wyroku był zarzut współdziałania w zabiciu owych 3 konwojentów w lutym roku wcześniejszego. 27 listopada został stracony na dziedzińcu więzienia przy Wałach Jagielońskich, a potem pochowany bezimiennie na cmentarzu na Kcyńskiej. - https://bydgoszcz24.pl/pl/545_historia/18749_ludwik-augustyniak-o-nierz-stracony-w-bydgoszczy-dot-d-niezrehabilitowany.html
Ludwik Augustyniak był odznaczony Krzyżem Walecznych.
Na początku lat 90-tych XX wieku rodzina Ludwika starała się o rehabilitację, jednak 19 grudnia 1991 roku sąd odmówił unieważnienia wyroku.
W POWSTANIU
Jednostka: 2 Kompania Pleszewska
status/stopień: ochotnik
źródła: Archiwum Państwowe w Poznaniu, Zespół: Zarząd Okręgowy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Poznaniu, sygn. 384: Relacje i wspomnienia dotyczące powstania wielkopolskiego: 1. Sarnowa, powiat Rawicz, województwo poznańskie, 2. Skalmierzyce Nowe, powiat Ostrów Wielkopolski, 3. Studzieniec, powiat Chodzież, województwo poznańskie, 4. Słupia Kapitulna, powiat Rawicz, województwo poznańskie, 5. Sobiałkowo, powiat Rawicz, województwo poznańskie 6. Strzelno, powiat Mogilno, województwo bydgoskie 7. Sulmierzyce, powiat Szamotuły, województwo poznańskie 8. Szczepankowo, powiat Szamotuły.
#Genealogia #Powstanie_Wielkopolskie #Powstańcy #Lub_Wielkopolskę #Lub_Lubuskie #Poznań #AUGUSTYNIAK #PLESZEW
źródła: