MICHAŁ TOMASZEWSKI
Serdeczne słowa podziękowania dla Pani Mai Nowaczyk za współprace i zgromadzone materiały oraz Krzysztofowi Kotlarskiemu z Lasów Państwowych, który w sposób szczególny gromadzi pamiątki po leśnikach.
---------------------------------
MICHAŁ TOMASZEWSKI - zapomniany Powstaniec Wielkopolski, leśnik
i jego rodzeństwo - 1896 - Stanisław i NN 1899 (zm. po urodzeniu, nie nadano imienia) urodzili się w rodzinie Wojciecha i Józefy z dom. Smól, para pobrała się 1895 roku w Szamotułach:
Urząd Stanu Cywilnego Szamotuły, wpis L-56 / 1895
Adalbert Tomaszewski (ur. 1873)
ojciec: Lorenz Tomaszewski, matka: Susanne Kazmierczak
Josephine Smól (ur. 1871) ojciec: Casimir Smól, matka: Michalina Adamczewska
akt ślubu: https://szukajwarchiwach.pl/53/1958/0/3/65/skan/full/yc6JVckuAgDQWDPi1BanvA
Parafia katolicka Kaźmierz, wpis 25 / 1895
Adalbertus Tomaszewski (22 lat) ojciec: Laurentius, matka: Susanna Kaźmierczak
Josepha Smól (23 lat) ojciec: Casimirus, matka: Michalina Adamczek
Szamotuły (USC) - akt małżeństwa, rok 1895, Księga małżeństw
Adalbertus Tomaszewski (22 lat) , rodzice: Lorenz Tomaszewski , Susanna Kazmierczak ,
Josepha Smól (24 lat) , rodzice: Casimir Smól , Michalina Adamczewska ,
Archiwum Państwowe w Poznaniu 1958/3/65, skan 116 ---------------------
Michał Tomaszewski urodził się 18 września 1897 roku w Chlewiskach koło Szamotuł, akt urodzenia: https://szukajwarchiwach.pl/53/1958/0/1/70/skan/full/WCJRck6UZHe3MGsQxI94Fg
Po ukończeniu szkoły powszechnej do 31 maja 1913 pomagał na gospodarstwie rodziców, w latach 1913-1915 przyuczał się do zawodu leśnika w Nadleśnictwie Kwilcz, od 15 czerwca 1915 był leśnikiem w Wielkich Łagiewnikach na Śląsku, w listopadzie 1915 wrócił do domu po tym jak jego ojca - Wojciecha powołano do wojska pruskiego.
W roku 1916 Michał także został powołany do wojska pruskiego, w którym służył do końca wojny - z tego okresu w rodzinnych dokumentach zachowały się fotografię , jedna z nich opisana jest jako “pamiątka z Kościana”.
13 stycznia 1919 roku Michał przystąpił do Powstania Wielkopolskiego, jak napisał w życiorysie “zgłosiłem się ochotniczo do wojska polskiego do Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu i walczyłem jako powstaniec na froncie zachodnim pod Lesznem, przy 1 pułku artylerii ciężkiej”, a w drugim życiorysie podaje jeszcze inne miejscowości jak Kąkolewo, Pawłowice, Śmiałowo i Dobrąmyślą (innych miejscowości niestety nie dało się odczytać), dowódcą był Kazimierz Kowalski i te wydarzenia, które opisał Michał w swoim życiorysie znajdują potwierdzenie w : Eugeniusz Śliwiński, Południowo-zachodnia Wielkopolska w powstaniu 1918/1919 roku :
“Dnia 2 lutego przybyła z Poznania do Gostynia bateria artylerii ciężkiej pod dowództwem por. Kazimierza Kowalskiego. Bateria posiadała dwie haubice 150 mm wz. 96 oraz wozy obserwacyjne i amunicyjne, około 60 koni, a także dwóch aspirantów oficerskich i około 120 podoficerów i szeregowców. Po odbyciu narady z por. Śliwińskim, początkowo wyznaczono baterii pozycję – na odcinku „Pawłowice” – między Kąkolewem a Dobramyślą, a pluton obserwacyjny umieszczono w Kąkolewie. Do głównych zadań baterii należało: odpieranie ataków piechoty niemieckiej, walka z artylerią nieprzyjaciela, ostrzeliwanie pozycji niemieckich pod Nową Wsią, Pawłowicami i Lipnem oraz linii kolejowej od strony Leszna” - strona 72 (https://www.archiwum.leszno.pl/new/container/Poludniowo-zachodnia-Wielkopolska-LESZNO.indd-PODGLAD-OKLADKI.pdf)
Od grudnia 1919 roku Michał wrócił do pracy w Lasach Państwowych, pracował kolejno w Czeszewie, Zielonce, Rakoni, Kątach. w październiku 1929 roku podjął prace w lasach prywatnych w Wroniawach (Wolsztyn), a po wojnie dalej w lasach wroniawskich, w których przepracował 34 lata. W roku 1963 przeszedł na emeryturę, w roku 1967 przeniósł się wraz z żoną do jednej z córek do Poznania.
Zmarł 28 czerwca 1969 roku w Poznaniu, spoczywa na cmentarzu komunalnym Junikowo, pole:19 rząd:1 miejsce:8
https://billiongraves.pl/grave/Micha%C5%82-Tomaszewski/27800723
Spoczywa z małżonką Stanisławą z dom. Pielucha, córką Jakuba i Michaliny Nynek, ur. 28.10.1898, zm. 04.02.1972. Akt urodzenia Stanisławy:
https://szukajwarchiwach.pl/53/1958/0/1/73/skan/full/E3u8ksy8qOETvLEoidHyPA
Stanisława i Michał pobrali się w maju 1920 roku. Mieli dwie córki.
Michał Tomaszewski niestety nie znalazł swojego miejsca w spisie Powstańców Wielkopolskich sporządzonym przez WTG GNIAZDO (http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search) , w zasobach Wojskowego Biura Historycznego znajduje się teczka personalna Michała Tomaszewskiego z błędną datą urodzenia wpisano 28 a nie 18 Września 1897. Miejsce Jego spoczynku nie jest także oznaczone jako grób Weterana.
Michał Tomaszewski był Powstańcem Wielkopolskim co potwierdzają dwa życiorysy jakie sporządził, wpis z potwierdzeniem w odpisie książeczki wojskowej oraz dokumenty z ZUS, pobierał dodatek powstańczy, o który po jego śmierci starała się żona Stanisława, i który w oparciu o przedłożone przez nią dokumenty w ZUS-ie otrzymała. Potwierdzenie jego udziału w Powstaniu odnajdujemy także w/w źródle o przebiegu szlaku bojowego.
Miejsce spoczynku zostaje zgłoszone do Urzędu Miasta Poznania z prośbą o dokonanie wpisu na listę grobów Weteranów spoczywających w Poznaniu oraz osobnym wnioskiem do IPN w celu wpisu do ewidencji grobów weteranów.
źródła:
-- dokumenty i zdjęcia z rodzinnego archiwum p. Mai Nowaczyk,
-- na podstawie z teczki personalnej Michała Tomaszewskiego z Dyrekcji Poznańskiej Lasów Państwowych,
-- zdjęcie zbiorowe pracowników leśnych - Zdjęcie ze zbiorów Muzeum
Regionalnego w Wolsztynie - serdecznie dziękujemy
-- http://www.basia.famula.pl/pl/
-- http://poznan-project.psnc.pl/#prettyPhoto
-- https://wbh.wp.mil.pl/pl
-- https://www.archiwum.leszno.pl/new/container/Poludniowo-zachodnia-Wielkopolska-LESZNO.indd-PODGLAD-OKLADKI.pdf
-- https://www.poznan.pl/mim/necropolis/search.html
-- https://billiongraves.pl/grave/Micha%C5%82-Tomaszewski/27800723